چهارشنبه 29 جوزا، 1398

ولیعهد عربستان اولین تریلیونر جهان می‌شود!

«مجتهد»، فعال توییتری معروف عربستان این بار بحث و جدل جدیدی درباره میزان دارایی‌ها و اموال ولیعهد سعودی به راه انداخته و گفته است که «محمد بن سلمان» ولی‌عهد عربستان سعودی اولین تریلونر جهان می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، این فعال توییتری که به انتشار اطلاعاتی از راس هرم قدرت در عربستان سعودی معروف بوده و بعضا اظهاراتش درست ثابت می‌شود، این‌بار گفته «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی بعد از گام‌هایی که برداشته و بعضا هم جنجالی بوده‌اند به رویای همیشگی‌اش یعنی تبدیل شدن به اولین تریلیونر جهان نزدیک شده است. به نظر مبلغ هزار میلیارد دالر مبلغی است که باور کردن و هضمش خیلی دشوار باشد.

به نوشته روزنامه بین المللی «القدس العربی»، مجتهد نوشته است، بعد از اعلام بودجه این اطلاعات را در نظر یگیرید مجموع مبالغ مالی چه در حساب‌های داخلی و خارجی چه اموال غیرمنقول و منقول و چه سهام‌ها همه در حساب‌های شخصی بن سلمان هستند که حدود سه تریلیون ریال سعودی می‌شوند (یک دالر معادل ۳.۷۵ ریال سعودی است) به این ترتیب بن سلمان اندکی مانده تا به ثروت یک تریلیون دالری برسد و اولین تریلیونر تاریخ شود.

به نظر این مبلغ یعنی یک تریلیون دالرارزش اموال عربستان به اسم فقط مال دولت عربستان و در نهایت «محمد بن سلمان» به عنوان رهبر دوفاکتوی این کشور صاحب این مبلغ است.

مجتهد افزود: «اما بن سلمان چطور سه تریلیون ریال به دست آورده؟ مستقیما از درآمدهای نفتی و معادن، مالیات‌ها و شرکت‌های دولتی و غیره. او صدها شرکت تجار و شاهزادگان را در اختیار گرفته و بر بخش اعظمی از اموال تجار و شاهزادگان و ملک‌های آنها تسلط یافته و قراردادهای داخلی و خارجی و مناقصه‌ها را به انحصار خود درآورده است.»

قابل ذکر است که وزیر خزانه‌داری سعودی روز سه شنبه از جمع مبلغی معادل بیش از ۱۳ میلیارد دالر از تسویه‌حساب‌های مالی در کماپن علیه فساد خبر داد که در جریان آن ده‌ها شاهزاده و مسئول و تاجر در هتل «ریتز کارلتون» در ریاض بازداشت شدند و قبل از آزادی، اکثرشان تن به یک تسویه حساب مالی دادند که برجسته‌ترین آنها شاهزاده «ولید بن طلال» تاجر معروف عربستان و خاورمیانه بود.

3,115 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019