دوشنبه 21 دلو، 1398

افغانستان بدترین کشور برای زنان

روزنامه آمریکایی تایم نوشته است که در افغانستان زنان بخاطر حفظ جان شان مبارزه می‌کنند و به‌ دلیل عدم کفایت حمایت دولت و کمک جامعهٔ جهانی، آن‌ها در وضعیت اسف‌باری قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری مرکز، روزنامه آمریکایی تایم (Time) خدیجه، درمورد دختر ۲۳ ساله افغان که مادر یک طفل سه ماهه است، و سال گذشته تلاش به خودکشی نموده بود، گزارشی را ��ه نشر رسانیده است.

این دختر اعتراف نموده است که برای پایان بخشیدن به دردهایش دست به خودکشی‌زده بود که پس از تلاش ناموفق در شفاخانه بستر شد.

تایم نوشته است که خدیجه مثل اکثریت زنان در افغانستان قربانی خشونت‌های خانوادگی است. خدیجه را شوهرش در طول چهار سال لت و کوب می‌کرده و او را «بدرنگ» و «نادان» می‌خوانده است.

خدیجه گفته است: «زنان هیچوقت حق انتخاب نداشته اند. اگر من حق انتخاب می‌داشتم، با او ازدواج نمی‌کردم. دستان همهٔ ما در این کشور بسته است.»

پس از تلاش خودکشی خدیجه، شوهرش به اتهام خشونت علیه وی بازداشت شد. روزنامه آمریکایی خاطر نشان ساخته است که این یک مورد استثنایی است که شوهر خدیجه بازداشت شده، زیرا اکثریت چنین قضایا تا محکمه نمی‌رسند.

در هنگام حبس شوهرش، خدیجه بیشتر از پیش در عذاب بود، زیرا والدین شوهرش که کودک خدیجه نیز نزد آنها بود، به خدیجه شرط گذاشته بودند که تنها در صورت اینکه وی به پولیس بگوید که او درمورد خشونت و لت و کوب از جانب شوهرش دروغ گفته بود، می‌تواند کودکش را ببیند.

روزنامه تایم خاطر نشان ساخته است که امریکا طولانی ترین جنگ را در افغانستان به پیش می‌برد، که یکی از اهداف این جنگ مبارزه برای حقوق زنان شمرده می‌شود. اما پس از گذشت ۱۷ سال و مصرف نزدیک به دو تریلیون دالر، بیش از ۶۰ درصد خاک افغانستان تحت کنترول جنگ‌جویان طالب می‌باشد.

افغانستان همچنان پایین‌ترین جایگاه فهرست کشورهای مناسب برای زندگی زنان را دارد.

با وجود تلاش‌های حکومت و کمک‌کننده‌های بین‌المللی از سال ۲۰۰۱ بدینسو، برای توسعه تعلیم و تحصیل زنان، نزدیک به هفتاد درصد دختران به مکاتب نمی‌روند.

بر این اساس، ۸۷ درصد زنان در افغانستان بیسواد اند. علاوه بر این، ۷۰ الی ۸۰ درصد زنان با مشکل ازدواج اجباری در سنین زیر ۱۶ سال، مواجه می‌باشند.

19,879 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020