یکشنبه 28 میزان، 1398

روابط تنگاتنگ حکمتیار با سازمان استخباراتی اسرائیل

گزارش‌های تحقیقی رسانه‌های انگلیسی نشان می‌دهند که از زمان حضور شوروی‌ها در افغانستان، «گلب‌الدین حکمتیار» امیر حزب اسلامی با اسرائیل رابطه تنگاتنگ داشته و این رابطه پنهانی تاکنون بصورت بسیار محرمانه ادامه یافته است.

بر بنیاد گزارش‌های فوق، سازمان اطلاعاتی اسرائیل یکی از حامیان اصلی مالی و تسلیحاتی حکمتیار رهبر حزب اسلامی از دیرباز تاکنون بوده است.

پس از امضای توافقنامه صلح میان حکمتیار و حکومت وحدت ملی نیز به نظر می‌رسد که حمایت‌های اسرائیل از حکمتیار و جنگجویان حزبش در افغانستان با رویکرد شیعه‌ستیزی و دامن‌زدن به تفرقه‌افکنی مذهبی ادامه دارد.

«چارلی ویلسون» عضو مشهور مجلس نمایندگان آمریکا که عضویت در سه دور مجلس نمایندگان از حوزه‌های دوم، ششم و هیجدهم ایالت تکزاس را به عهده داشت از حامیان مهم اسرائیل برای پیشبرد اهداف آن‌کشور در جنگ‌های ضد شوروی محسوب می‌شود.

این سناتور آمریکایی از جمله افرادی است که نقش کلیدی در تحویل‌ صدها میلیون دالر پول و اسلحه سازمان استخباراتی اسرائیل (موساد) به حزب اسلامی حکمتیار داشته است.

«کریستوفر بولین» روزنامه‌نگار آمریکایی در یادداشتی که در 29 می 2016 میلادی در وبلاگ شخصی‌اش منتشر کرد، از رابطه نزدیک اسرائیل با حزب اسلامی پرده برداشته و افزود که این رابطه توسط «چارلی ویلسون» برقرار و طی سال‌های متمادی حفظ شده است.

بولین نوشته است: «ویلسون شخصا با گلبدین دیدار کرد و به توافق رسید که حزب اسلامی از اسرائیل اسلحه دریافت کند و با مامورین «موساد» در «پاکستان» ارتباط داشته باشد تا افراد حزب او را آموزش بدهند.»

او می‌افزاید: «در راستای این توافق، حدود چهار هزار تن از جنگجویان حزب حکمتیار توسط کارشناسان اسرائیلی آموزش‌های نظامی دیدند که تعدادی از جنگجویان عرب نیز در جریان این آموزش‌ها در حزب اسلامی جابجا شدند.»

این روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی می‌افزاید: «چارلی ویلسون، یک عضو مجلس سنای آمریکا از تگزاس (دوره کار در سنا: 10 جنوری 1967- 9  جنوری 1973) و حامی اسرائیل بود.

ویلسون به عنوان یک دلال اسلحه اسرائیلی با «محمد ضیاءالحق» رئیس جمهور وقت پاکستان و گلبدین حکمتیار به توافق رسید که بخشی از تسلیحات نظامی اسرائیل را به پاکستان منتقل کند در آنجا توسط مربیان اسرائیلی به جنگجویان حزب اسلامی آموزش‌های نظامی داده شود.

بولین در نوشته‌اش، از فردی به نام «زیفی ریفا» که رئیس دفتر موساد در واشنگتن به عنوان فرد برقرار کننده رابطه اسرائیل با چارلی ویلسون یاد می‌کند.

این خبرنگار آمریکایی می‌نویسد: «در حالیکه ماموران اسرائیلی افراد حزب اسلامی را آموزش می‌دادند، تا سال 1984 گلبدین روابط نزدیکی با «اسامه بن‌لادن» برقرار کرده بود و همزمان از سازمان استخباراتی آمریکا (سی.‌آی.‌ای) و سازمان استخباراتی پاکستان (آی‌.اس‌.آی) کمک دریافت می‌کرد.

این مطالب توسط «ا.ز.هلالی» نویسنده پاکستانی در کتاب «مناسبات آمریکا و پاکستان؛ اشغال افغانستان توسط شوروی» نیز تایید شده است.

بولین با استناد به کتاب نویسنده پاکستانی می‌گوید: «اختر عبدالرحمان رئیس وقت «آی‌.اس‌.آی» به مربیان نظامی اسرائیل اجازه داده بود که داخل پاکستان شده و هزاران جنگجوی احزاب بنیادگرا و بخصوص حزب اسلامی حکمتیار را آموزش بدهند که القاعده و دیگر گروه‌های دهشت‌افکن نیز از میان همین آموزش دیده‌ها سربرآوردند.

همچنین «جورج کرایل» در کتاب «جنگ چارلی ویلسون؛ داستان فوق العاده بزرگترین عملیات مخفیانه تاریخ» (چاپ 2003 در امریکا) نیز از روابط اسرائیل با حزب اسلامی حکمتیار پرده برمی‌دارد و توضیح می‌دهد که این معامله مخفیانه چگونه با اجازه «ضیاءالحق» رئیس جمهور وقت پاکستان آغاز شد.

پس از امضاء توافق‌نامه صلح میان حکمتیار و مسئولان حکومت وحدت ملی و حضور او در کابل، صاحب‌نظران و شخصیت‌های سیاسی کشور نیز در مورد طرح‌های تفرقه‌افکنانه و اظهار نظرهای غیرمسئولانه‌ی او دیدگاه‌های متعددی را مطرح کرده‌اند.

چند ماه پیش «عبدالطیف پدرام» نماینده پارلمان و رهبر حزب کنگره ملی افغانستان طی یک گردهمایی در کابل، گلبدین حکمتیار را به‌ دامن‌زدن به اختلافات قومی متهم کرد و گفت که حکمتیار برای خشنودی «آمریکا»، «اسرائیل» و «عربستان سعودی» به نفاق قومی و مذهبی دامن می‌زند.

پدرام که اهل بدخشان و از سیاست‌مداران اهل تسنن کشور است در ادامه افزود: «موضع‌گیری رهبر حزب اسلامی علیه شیعیان و ایران برای خوشحال کردن آمریکا، اسرائیل و برخی از کشورهای عربی صورت می‌گیرد.»

او خاطرنشان کرد که رهبر حزب اسلامی از زمان ورودش به کابل همواره علیه شیعیان موضع‌گیری کرده است تا از آمریکا و کشورهای عربی امتیاز بگیرد.

اسرائیل از دوران جنگ سرد و حمایت غرب از گروه‌های مجاهدین بر علیه شوروی کمونیستی سابق، در تلاش پیشبرد اهدافش در منطقه و جهان اسلام بوده است.

به نظر می‌رسد اسرائیل با آگاهی از نداشتن محبوبیت در جهان اسلام، توسط تطمیع مالی و ایجاد روابط با افرادی همچون گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی تلاش کرده تا اهداف خطرناک خود را در منطقه دنبال کند.

بسیاری از تحلیلگران خاورمیانه بر این نظرند که بخش اعظم مشکلات و بحران‌آفرینی‌ها در عراق، سوریه و یمن به سیاست‌های خصمانه اسرائیل در جهان اسلام منتهی می‌شود و با این تحلیل، احتمال جدی وجود دارد که موساد همچنان در حال پیگیری این سیاست در افغانستان است.

حکمتیار نیز تاکنون نشان داده است که در قبال پول و حفظ قدرت حاضر به هر اقدامی است؛ رهبر حزب اسلامی گفته بود تا زمانی که یک سرباز آمریکایی در افغانستان باشد به این کشور نخواهد آمد اما در حال حاضر گفته می‌شود مخارج میلیونی خانه شخصی و حزبش توسط آمریکایی‌ها و دولت افغانستان پرداخت می‌شود.

2,743 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019