سه شنبه 28 جوزا، 1398

حامد کرزی: هیئتی را که دولت برای مذاکره با جنگ‌جویان طالب تعیین کرده فراگیر نیست

رئیس‌جمهور پیشین کشور با انتقاد از ترکیب کنونی هیئت مذاکره کننده دولت با جنگ‌جویان طالب تصریح کرد که باید هیئت فراگیری برای آغاز گفت‌وگوهای صلح تعیین شود تا برای همه قابل پذیرش باشد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، حکومت اخیرا هیئتی 12 نفره را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با جنگ‌جویان طالب ایجاد کرده که واکنش احزاب سیاسی، سنا و پارلمان را در پی داشت.

انتظار می‌رفت دولت هیئتی را متشکل از احزاب سیاسی و جهادی، اعضای جوامع مدنی و نمایندگان مردمی تشکیل دهد اما تقریبا تمام اعضای این هیئت از مقامات ارشد دولتی و از اعضای تیم اشرف غنی هستند.

«حامدکرزی» رئیس جمهور سابق کشور با اشاره به این موضوع خواستار تشکیل هیئتی فراگیر شد که برای همه طرف‌های دخیل در افغانستان قابل پذیرش باشد.

وی از حکومت خواست که هیئتی را برای آغاز مذاکرات صلح با جنگ‌جویان طالب تعیین کند که برای مردم افغانستان و همه طرف‌های دخیل در این روند پذیرفتنی باشد.

کرزی اظهار داشت: «ادامه جنگ در افغانستان نتیجه ندارد و طالبان نیز با آغاز مذاکرات صلح باید این کشور را از بحران نجات دهند.»

رئیس جمهور پیشین‌کشور بار دیگر حملات هوایی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان را محکوم کرده و خواستار توقف آن شد.

وی تصریح کرد که صلح و ثبات در افغانستان با بمباران برقرار نمی‌شود زیرا در حملات هوایی آمریکا زنان و کودکان افغان آسیب می‌بینند.

کرزی همچنان از برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی در افغانستان نیز انتقاد کرد.

وی خاطرنشان کرد که شبکه‌های تلویزیونی در افغانستان به جای برنامه آموزنده تاریخی و معرفی شخصیت‌های ملی این کشور فیلم‌های خارجی و موسیقی پخش می‌کنند که کار درستی نیست.

796 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019