یکشنبه 1 ثور، 1398

ناتو روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم کرد

ناتو به طور رسمی روسیه را به نقض پیمان منع استفاده از موشک‌های هسته‌ای میان‌برد موسوم به «آی‌.ان.‌اف (INF)» که در سال ۱۹۸۷ میان ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی امضاء شد، متهم کرد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی به نقل از یورو نیوز، براساس پیمان «آی.‌ان.‌اف» تولید و استفاده از موشک‌های هسته‌ای با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر ممنوع است. البته این پیمان موشک‌های دریایی را پوشش نمی‌دهد.

وزیران خارجه ناتو با صدور بیانیه‌ای چنین گفتند: «هم‌پیمانان ناتو به این نتیجه رسیده‌اند که روسیه در حال توسعه و آزمایش یک سامانه موشکی به نام 9M729  است که نقض این پیمان محسوب می‌شود و خطرات قابل ملاحظه‌ای برای امنیت منطقه یوروآتلانتیک ایجاد کرده است.»

همچنین در این بیانیه آمده است: «ما قویا از یافته های ایالات متحده در راستای کشف نقض این پیمان توسط روسیه حمایت می‌کنیم.»

ایالات متحده امروز چهارشنبه(۱۴ قوس) به روسیه یک اولتیماتوم ۶۰ روزه برای پایان بخشیدن به آنچه نقض این پیمان نامیده شده، داده است. همچنین واشنگتن تهدید کرد در صورتی‌که روسیه به آی.‌ان.‌اف عمل نکند ایالات متحده ظرف مدت ۶ ماه از آن خارج خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز با اشاره به موشک‌های زمینی کروز میان‌برد گفت که روسیه چند گردان از موشک‌های SSC-8  توسعه داده است که می‌تواند تهدیدی برای امنیت اروپا محسوب شود.

808 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019