شنبه 8 آگوست، 2020

از عاملان کشتار غیرنظامیان در کشور باید بازخواست شوند

رئیس و محقق ارشد دیده‌بان حقوق بشر در کابل می‌گوید، نیروهای هوایی آمریکا و نظامیان افغان باید در هر مواردی که منجر به کشته شدن غیرنظامیان می‌شود، مورد بازخواست قرار گیرند و باید مشخص شود که چه اشتباهی رخ داده که این وضع پیش آمده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، در سال 2018 آمار تلفات غیرنظامیان رکورد جدیدی را ثبت کرده است.

حملات هوایی نیروهای خارجی و حملات انتحاری طالبان و داعش از جمله متغیرهایی بوده که کشتار غیرنظامیان زیادی در جنگ افغانستان را رقم‌زده است.

«پاتریشیا گاسمن» رئیس دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان در گفت‌وگو با رسانه‌ها در خصوص وضعیت حقوق بشر طی 17 سال گذشته در افغانستان و عوامل موثر بر نقض آن در این کشور گفت: «حقوق بشر در افغانستان طی 17 سال گذشته بهبود نیافته است. بسیاری از مردم این کشور در نتیجه حملات شبه نظامیان کشته شدند و صدها تن دیگر نیز در حملات نیروهای خارجی جان خود را از دست دادند. دولت افغانستان پیشرفت اندکی در زمینه حذف فرهنگ مصونیت افراد از مجازات داشته است. از سوی دیگر هرچند دولت افغانستان قوانین خوبی را در رابطه با حقوق بشر تصویب کرده است اما مشکل اینجاست که این قوانین اجرایی نشده است.»

وی افزود: «اگر به انتخابات سال جاری پارلمان نگاه کنیم، می‌فهمیم که این انتخابات با مشکلات بسیاری مواجه بود. وجود شواهد بسیار زیادی از مصادیق فساد سبب شد تا رای مردم نادیده گرفته شود و همچنین طالبان نیز با انجام اقداماتی مانند حمله به کمپین‌ها و میتینگ‌های انتخاباتی تلاش زیادی کرد تا در روند انتخابات تداخل ایجاد کند.»

گاسمن خاطرنشان کرد: «از سوی دیگر کودکان نیز طی سال‌های گذشته صدمات زیادی را دیدند و همچنین افزایش ناامنی موجب شده تا هروز بر تعداد کودکانی که از تحصیل محروم می‌شوند در افغانستان افزوده شود.»

رئیس دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان در مورد دستاوردهای حقوق بشر در افغانستان در سالیان گذشته در این کشور نیز خاطرنشان کرد: «از سال 2001 تاکنون حقوق بشر دستاوردهای خوبی در افغانستان داشته است. افزایش دسترسی کودکان به تحصیل بخصوص در میان دختران، افزایش آزادی بیان در میان رسانه‌ها و همچنین دسترسی به بهداشت از جمله دستاوردهای حقوق بشر در افغانستان است. البته در عین حال خبرنگاران نیز از سوی شبه نظامیان و هم دولت با تهدیداتی مواجه هستند.»

وی تاکید کرد: «اما با این وجود این دستاوردها در کاهش بوده و پیشرفتی در این زمینه صورت نگرفته است.»

این محقق ارشد دیده بان حقوق بشر در پاسخ به میزان دقیق آوارگان ناشی از جنگ و خشکسالی در سال جاری در کشور و اقدامات دولت و جامعه جهانی در این مورد گفت: «آمار دقیقی از آوارگان داخلی در سال جاری در دست نیست. اما خشکسالی در سال 2018 بیش از یک و نیم میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده و این امکان وجود دارد که با افزایش درگیری‌ها افراد بیشتری مجبور به ترک خانه‌های خود شوند.»

رییس دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان همچنین در مورد افزایش حملات هوایی آمریکا در افغانستان طی سال 2018 و فرود آمدن 6 هزار بمب بر سر افغان‌ها و اقدامات لازم برای پیشگیری از چنین حملاتی نیز گفت: «نیروهای هوایی آمریکا و نظامیان افغان باید در هر مواردی که منجر به کشته شدن غیرنظامیان می‌شود، مورد بازخواست قرار گیرند و باید مشخص شود که چه اشتباهی رخ داده که این وضع پیش آمده است. نیروهای آمریکایی نباید تنها به گزارشات نظامیان افغانستان در مورد قرار دادن اهداف مورد نظر خود اکتفا کنند.»

گاسمن در پایان در مورد چگونگی کمک به بهبود وضعیت حقوق بشر در افغانستان نیز گفت: «بهترین راه ارتقاء حقوق بشر در افغانستان مجازات ناقضان این قانون و حمایت از قربانیان و جبران خسارات وارد شده به آنهاست.»

خبرگزاری مرکزی - © 2020