یکشنبه 1 ثور، 1398

شواری عالی صلح: جنگ‌جویان طالب عجله‌ای برای صلح ندارد

یک عضو شورای عالی صلح اظهار داشت که طالبان با توجه به دستاوردهایی که داشته است عجله‌ای برای پیوستن به روند صلح و آغاز گفت‌وگوها ندارد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، «عبدالحکیم مجاهد» یکی از اعضای شورای عالی صلح و نماینده سابق جنگ‌جویان طالب در سازمان ملل اظهار می‌دارد که این گروه عجله‌ای برای آغاز گفت‌وگوهای صلح ندارد.

مجاهد به «واشنگتن پست» گفت: «روحیه آن‌ها بسیار بالاست زیرا متحدان جدیدی پیدا کرده‌اند و به جای عجله برای گفت‌وگو با مقامات افغان که برای آن‌ها احترامی قائل نیستند و با آمریکایی‌هایی که به آن‌ها اعتماد ندارند طالبان آماده هستند تا قربانی بیشتری برای هدف خود داشته باشند.»

وی افزود: «طالبان می‌داند که باید قدری از انزوا بیرون آید اما طرز فکر آن‌ها همچنان سخت است، آن‌ها با نظام سیاسی جدید آشنا نیستند و ریاست جمهوری و قانون اساسی را نمی‌پذیرند. باورهای آن‌ها در ارزش‌های اسلامی و محافظه‌کارانه ریشه دارد و هر آنچه طالبان ممکن است با آن موافقت کند باید در چهارچوب گفتمان اسلامی باشد.»

سال‌ها که خواسته‌های اصلی طالبان ثابت مانده است و در میان این مطالبات خروج همه نیروهای خارجی، اجرای تمام قوانین و فرهنگ اسلامی و همچنین استقرار نظام سیاسی قرار داد که مورد قبول طالبان باشد.

«وحید مژده» آگاه امور طالبان نیز درباره عدم عجله طالبان برای پیوستن به روند صلح و تلاش این گروه برای امتیازگیری بیشتر پیش از آغاز این روند گفت: اهداف طالبان مذهبی است و برای این گروه پس از چند دهه جنگ چند ماه بیشتر نیز چیزی نیست. سال گذشته آن‌ها خواستار دریافت یک چهارم از قدرت بودند، حالا نیمی از آن را می‌خواهند و در آینده ممکن است همه بخواهند.

691 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019