یکشنبه 1 ثور، 1398

ترامپ خطاب به عمران خانه: افغانستان مهم‌ترین اولویت من در منطقه است

رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا با ارسال نامه‌ای به صدر اعظم پاکستان خواستار همکاری اسلام آباد در مذاکرات صلح افغانستان و کشاندن طالبان به میز مذاکرات صلح شده و همچنان خطاب به عمران خان نوشته است که افغانستان مهم‌ترین اولویت او در منطقه است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، عمران خان، صدر اعظم پاکستان، گفته است که این نامه صبح دوشنبه (۱۲ قوس) به وی رسیده است. وی در صحبت با خبرنگاران وعده سپرد که از همه تلاش‌های ممکن برای کمک به روند صلح افغانستان کار خواهد گرفت.

عمران خان با تاکید بر بیشترین سود پاکستان از صلح و ثبات در افغانستان گفت: «جای شکر است که تمام جهان از پاکستان می‌خواهد تا آنان (افغان‌ها) را یکجا کند …نقش ما باید چنین باشد و اینکار را کرده می‌توانیم.»

یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی آقای ترمپ نیز در این مورد گفت: «در این نامه آقای ترامپ تصدیق کرده است که پاکستان توان برچیدن پناهگاه های تندروان را در قلمرو خود دارد. این نامه همچنان واضح کرده است که برای ادامۀ مشارکت ایالات متحده-پاکستان، همکاری پاکستان با روند صلح افغانستان اساسی است.»

وزارت خارجۀ پاکستان گفته است که آقای ترامپ در این نامه دستیابی به راه حل سیاسی جنگ افغانستان را مهمترین اولویت منطقه‌ای خود خوانده و از پاکستان خواستار حمایت در این زمینه شده است.

محمد فیصل، سخنگوی وزارت خارجۀ پاکستان، گفته است که رئیس جمهور ترامپ در این نامه تصدیق کرده است که جنگ افغانستان هزینۀ گران را بر ایالات متحده و پاکستان اعمال می‌کند.

آقای فیصل گفته که رئیس جمهور امریکا همچنان تاکید کرده است که واشنگتن و اسلام آباد فرصت هایی را برای همکاری و تجدید مشارکت جستجو کنند.

ایالات متحده در حالی فراخوان همکاری پاکستان را در تامین صلح افغانستان تجدید کرده است که روابط میان واشنگتن و اسلام آباد به خاطر ادعاهای مبنی بر حمایت پاکستان از گروه های تندرو مستقر در آن کشور به شدت کشیده شده است.

736 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019