یکشنبه 1 ثور، 1398

خواست دبیر کل ناتو از روسیه و ایران: از صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کنید

دبیر کل سازمان پیمان اتلانتیک شمالی پیش از نشست وزاری خارجه کشورهای عضو ناتو در مورد افغانستان، از روسیه و ایران خواست که از صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها حمایت کنند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، دبیرکل ناتو امروز سه‌شنبه (۱۳ قوس) پیش از آغاز نشست وزیران خارجه کشورهای عضو ناتو در مورد افغانستان، در یک نشست خبری تصریح کرد که کشورهای عضو ناتو از روند صلح به رهبری افغان‌ها حمایت می‌کنند و همکاری‌شان را با افغانستان ادامه می‌دهند.

نشست دو روزه وزیران خارجه ناتو امروز سه‌شنبه در شهر بروکسل، پایتخت بلجیم آغاز شد و افغانستان در اولویت گفت‌وگوهای این وزیران قرار دارد. در این نشست به نمایندگی از افغانستان صلاح‌الدین ربانی، وزیر خارجه کشور نیز شرکت کرده است.

دبیرکل ناتو تاکید کرد: «ما پیام واضحی به جنگ‌جویان طالب می‌فرستیم که آن‌ها هرگز در میدان جنگ برنده نخواهند شد، از این‌رو باید در میز مذاکره بنشینند و به مذاکرات واقعی صلح با دولت بپیوندند، البته ما از تمام قدرت‌های منطقه شامل روسیه و ایران انتظار داریم که این پروسه صلح را که به رهبری و مالکیت افغان‌هاست حمایت کنند و نقش سازنده بازی کنند.»

این در حالی است که استولتنبرگ روز دوشنبه(12 قوس) نیز گفته بود: «چالش افغانستان بزرگ است و کشورهای عضو سازمان ناتو پشتیبانی‌شان را از این کشور و نیروهای امنیتی افغان ادامه خواهند داد؛ چون هزینۀ ماندن ناتو در افغانستان به مراتب کمتر از هزینۀ خروج‌ از این کشور است.»

وی خاطرنشان ساخت: «ما می‌دانیم که طالبان، داعش، القاعده و دیگر گروه‌ها در افغانستان حضور دارند و ماندن ما در این کشور به معنی تأمین امنیت کشورهای خود ما است. ما می‌خواهیم اطمینان یابیم که داعش، فرصت حضور در افغانستان را پیدا نکند.»

637 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019