یکشنبه 1 ثور، 1398

اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر برای مشوره با ملاهیبت الله به پاکستان رفتند

پس از رسیدن نامه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به عمران خان رئیس جمهور پاکستان و آغاز سومین دور سفرهای زلمی‌خلیل‌زاد فرستاده خاص آمریکا در امور صلح افغانستان، یک هیئت هفته نفره از دفتر سیاسی جنگ‌جویان طالب در قطر، اوایل هفته‌ی جاری برای مشوره با ملا هیبت الله رهبر طالبان به پاکستان رفته است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، روزنامه روزنامه تلگراف چاپ انگلستان، ‌نوشته است که این هیأت هفت نفره به ریاست شیرمحمد عباس استانکزی، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر برای مشوره با اعضای رهبری طالبان پیش از آغاز دور جدید مذاکره با امریکا، به پاکستان رفته است.

در گزارش تلگراف به نقل از یک منبع در دفتر سیاسی جنگ‌جویان طالب در قطر آمده است که این سفر به درخواست هیبت‌الله آخندزاده، رهبر جنگ‌جویان طالب صورت گرفته و یک سفر بسیار مهم برای این گروه است.

این منبع گفته است: «ما کلمه به کلمه با اعضای رهبری در پاکستان مشوره می‌کنیم. ما در مورد بسیاری از مسایل مهم با رهبران ارشد مشوره می‌کنیم تا در مذاکرات با خلیل‌زاد در هفته‌ی آینده در جایگاه بهتری قرار بگیریم.»

این هیأت هفت نفره‌ی طالبان در حالی به پاکستان رفته است که زلمی خلیل‌زاد به تاریخ دوم دسامبر، سومین دور سفر خود به افغانستان و کشورهای منطقه را آغاز کرد.

وزارت خارجه‌ی امریکا اعلام کرده است که آقای خلیل‌زاد در جریان این سفر افزون بر افغانستان، به کشورهای پاکستان، روسیه، ازبکستان، ترکمنستان، بلژیک، امارات متحده‌ی عربی و قطر نیز می‌رود.

در اعلامیه‌ی این وزارت همچنان گفته شده است که آقای خلیل‌زاد در این سفر هجده روزه با مقام‌های دولتی افغانستان از جمله رییس‌جمهور غنی وداکتر عبدالله عبدالله رئیس جرائیه  و احزاب سیاسی در این کشور دیدار خواهد کرد.

قرار است در این دیدارها در مورد هماهنگی بیشتر تلاش‌ها برای تسهیل روند صلح و آوردن طالبان به میز مذاکره صحبت شود.

655 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019