یکشنبه 1 ثور، 1398

جنگ تجاری میان چین و آمریکا برای ۹۰ روز متوقف شد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا و شی جین بینگ، همتای چینی‌اش در حاشیه اجلاس سران گروه 20 در بوئنوس آیرس دیدار کرده و توافق کردند که جنگ تجاری میان دو کشور را به مدت 90 روز تعلیق کرده و آمریکا وضع مالیات گمرکی بر نصف کالاهای وارداتی از چین را به مدت 3 ماه به تاخیر بیاندازد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین در یک نشست خبری در پایتخت آرژانتین اعلام کرد ترامپ و شی جین به توافق رسیده‌اند وضع مالیات گمرکی جدید را متوقف کنند.

در همان نشست خبری، وانگ شوان معاون وزیر امور خارجه چین نیز گفت که مراسم شام کاری بین روسای جمهوری چین و آمریکا و معاونانشان در حاشیه اجلاس سران گروه 20 حدود دو ساعت به طول انجامید و واشنگتن توافق کرد که اجرای تصمیم افزایش مالیات گمرکی علیه کالاهای چینی به قیمت سالانه 200 میلیارد دالر را کنار بگذارد.

این سخنان طرف چینی بلافاصله از سوی کاخ سفید پاسخ داده شد و واشنگتن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ترامپ اجرای این برنامه را کنار نگذاشته بلکه اجرای آن را 90 روز به تعویق انداخته تا دو کشور به توافقی برای پایان دادن به جنگ تجاری فی مابین بیابند.

کاخ ریاست‌جمهوری آمریکا در بیانیه خود اعلام کرد: «اگر دو طرف در پایان این مدت به توافق نرسند، مالیات گمرکی از 10 درصد به 25 درصد افزایش خواهد یافت.»

واشگنتن اعلام کرده که می‌کوشد با طرف چینی به توافقی برای تغییرات ساختاری در روابط تجاری دوطرف و به ویژه در زمینه انتقال جبری فناوری و مالکیت فکری دست یابد. پکن همزمان با نشست بوئنوس آیرس مقدار «نامشخص اما بسیار زیادی» کالای آمریکایی خریداری کرد تا کاهش روزافزون روابط تجاری میان دو کشور را جبران کند. چین همچنین «بلافاصله» خرید محصولات کشاورزی آمریکایی را از سر خواهد گرفت.

در بیانیه کاخ سفید از دونالد ترامپ نقل شده که این نشست «خوب و سودبخش بوده و حوزه‌های زیادی پیش روی چین و آمریکا می‌گشاید».

وزیر امور خارجه چین نیز این نشست را «دستاوردی برای دو طرف» خواند.

3,151 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019