پنج شنبه 21 قوس، 1398

دختران فوتبالیست کشور ازسوی مسئولان فدراسیون مورد سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرند

روزنامه گاردین و شبکه تلویزیونی «سی.ان.ان» همزمان گزارشی را نشر کرده اند که نشان می‌دهد شماری از ورزشکاران دختر در فدراسیون فوتبال افغانستان، از سوی مسئولان مرد این فدراسیون مورد بدرفتاری جنسی قرار گرفته اند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، روز نامه گاردین در آخرین گزارش‌ خود در مورد افغانستان نگاشته است که شماری از اعضای مرد فدراسیون فوتبال این کشور با دختران این فدراسیون بدرفتاری جنسی کرده اند.

این روزنامه به نقل از مسئولان شرکت همل که مسئول حمایت از تیم ملی فوتبال دختران افغانستان است نگاشته است که این شرکت پس از اتهامات که بر فدراسیون فوتال افغانستان وارد شده است، رابطه شان را با این فدراسیون قطع کرده اند.

این شرکت به روزنامه گاردین گفته است که ادعای‌های بسیار موثقی وجود دارد که شماری از دختران فدراسیون فوتبال افغانستان مورد بدرفتاری‌های شدید روانی، فزیکی و جنسی مردان این فدرسیوان قرار گرفته اند.

این نهاد حمایوی از تیم فوتبال دختران، هم‌چنان گفته است که آنان اسناد موثق از تخطی فدراسیون فوتبال دست دارند، اما این فدراسیون نسبت به همه‌ی این تخطی‌ها بی توجه بوده اند و گفته می‌شود که فدراسیون فوتبال در قراردادهای خود اعضای تیم فوتبال را از بسیاری حقوق شان محروم کرده اند.

آنچه در این گزارش بیشتر جلب توجه می‌کند، منابعی از درون تیم فوتبال دختران به گاردین گفته‌اند که شماری از دختران این تیم در ماه فبروری سال جاری میلادی در افغانستان و در یک کمپ آموزشی در کشور اردن مورد سواستفاده جنسی قرار گرفته اند. بنا به گفته مربی تیم، دو سرپرست مرد همراه تیم ملی فوتبال، حداقل پنج تن از دختران را به اتاق خود برده و به آن‌ها تجاوز کرده‌اند‌.

خالده پوپل، مربی پیشین تیم فوتبال دختران به گاردین گفته‌ که رئیس فدراسیون فوتبال یک اتاق خواب در دفتر خود دارد که به همین منظور استفاده می‌کند، وقتی بازیکنان دختر وارد دفتر رئیس می‌شوند از داخل قفل می‌شود و تنها با اثر انگشت خود رئیس باز می‌شود.

سی‌ان‌ان قرارداد دختران بازیکن فوتبال افغانستان را نیز مرور کرده که براساس آن، بازیکنان از مصاحبه با رسانه‌ها منع شده و از دریافت هرگونه معاش و حقوق محروم می‌شوند. کسانی که قرارداد را مرور کرده آن را «ظالمانه» خوانده‌اند.

اما فدراسیون فوتبال افغانستان پس از نشر این گزارش گفته است که این ادعاها واقعیت ندارد. در اعلام این نهاد آمده است: «فدراسیون فوتبال افغانستان از بازی‌کنان زن در برابر تمامی انواع آزار و بدرفتاری حمایت کرده و هیچ گونه بدرفتاری را تحمل نمی‌کند.»

با این همه فیفا یا سازمان حمایت جهانی فوتبال گفته است اتهاماتی که بر فدراسیون فوتبال افغانستان وارد شده است مورد بررسی همه جانبه قرار خواهد گرفت.

گفته می‌شود که افزون بر فوتبال در دیگر رشته‌ها ورزشی نیز دختران مورد استفاده های جنسی قرار می‌گیرند.

2,353 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019