شنبه 26 اسد، 1398

حضورنیروهای اسرائیلی در جنگ افغانستان

پس از گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حضور نظامیان اسرائیلی در جنگ افغانستان، تلفات غیرنظامیان به خصوص زنان و کودکان بطور بی‌سابقه‌ای در کشور افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، پس از گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر حضور مخفیانه نظامیان اسرائیلی در قالب نیروهای ویژه آمریکایی در کشور، تلفات غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان در عملیات‌های شبانه نیروهای خارجی افزایش یافته است.

بدون شک عملیات‌های نیروهای خارجی در کشور همواره از غیرنظامیان قربانی گرفته است؛ مخصوصا در عملیات‌های شبانه نیروهای ویژه آمریکایی، اما شلیک مستقیم به زنان و کودکان در بین این نیروها چندان مرسوم نبوده است.

در چند ماه اخیر، تلفات غیرنظامیان به صورت بی سابقه افزایش یافته و نکته قابل توجه آن نیز تیراندازی مستقیم نیروهای خارجی به زنان و کودکان افغان است.

کارشناسان معتقدند که اقدامات اخیر توسط نظامیان اسرائیلی صورت گرفته که از هویت نیروهای آمریکایی و ناتو برای انجام عملیات‌های نظامی و اطلاعاتی در افغانستان استفاده می‌کنند.

زیرا بیشتر این کشتار در عملیات‌های شبانه و عمدتا در شرق کشور انجام شده است، جایی که به گفته برخی از رسانه‌های خارجی مرکز فعالیت نظامیان اسرائیلی نیز گمانه زنی می‌شود.

رسانه آمریکایی موسوم به «ویترنز تودی» چند ماه قبل اعلام کرد که نظامیان اسرائیلی و عوامل موساد برای انتقال داعش به افغانستان در پایگاه نیروهای خارجی در ننگرهار مستقر شدند.

این رسانه تصریح کرد که نظامیان اسرائیلی در عملیات‌های نظامی خود در شرق افغانستان که در راستای حمایت از داعش صورت می‌گیرند از پوشش نیروهای آمریکایی و ناتو استفاده می‌کنند.

در ماهای اخیر، این نیروها در عملیات‌های شبانه در ولایت‌های ننگرهار، پکتیکا، پکتیا، وردک و لوگر، زنان و کودکان بسیاری را کشته و در برخی از موارد نیز اقدام به آتش زدن وسایط نقلیه، منازل مسکونی و مغازه ها کرده‌اند.

روزنامه چاپ مسکو موسوم به «روسیسکایا گازتا» در گزارشی نوشت که هدف ارتش اسرائیل از حضور در افغانستان آموزش نیروهای ویژه است تا در صورت درگیری با حزب الله لبنان تجربه کافی از حضور در میدان‌های جنگ را داشته باشند.

اما گمانه‌زنی‌هایی وجود دارند که افغانستان تنها میدان تمرین نظامیان اسرائیلی نیست بلکه این نیروها با استفاده از مناطق مرزی این کشور با ایران، روسیه و چین از این کشورها جاسوسی می‌کنند.

رسانه غربی موسوم به «وی‌اوپی» اوایل سالجاری نوشت: «حدود 90 نفر از نیروهای ویژه اسرائیلی در افغانستان حضور دارند که از هویت آمریکایی برای اجرای عملیات‌های خود در این کشور استفاده می‌کنند.»

این رسانه تصریح کرد، ظاهرا واحد نیروهای ویژه اسرائیلی موسوم به «سایرت‌متکل» را به افغانستان اعزام کرده است تا مراکز شنود را در مناطق مرزی با ایران، روسیه و چین ایجاد کرده و از این کشورها جاسوسی کنند.

در ماه «می» سالجاری میلادی ولایت فراه هدف حملات گروهی جنگ‌جویان طالب قرار گرفت و مرکز این ولایت تا آستانه سقوط پیش رفت که در نتیجه شمار زیادی از نیروهای ویژه خارجی به این ولایت اعزام شدند.

در اوج درگیری‌ها در فراه شماری از رسانه‌ها از کشته شدن نظامیان اسرائیل در این ولایت خبر دادند.

رسانه آمریکایی «ویترنز تودی» گزارش داد که یک بالگرد حامل نظامیان ویژه اسرائیل هدف حمله قرار گرفته و تعدادی از این نیروها کشته شدند.

این رسانه تصریح کرد که نیروهای ویژه صهیونیستی به دلیل حملات راکتی طالبان مجبور به عقب نشینی شدند و به پایگاه نظامی «شیندند» در ولایت هرات نقل مکان کردند.

تلفات غیر نظامیان افغان بر اثر عملیات‌ نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان موضوعی تازه‌ای نیست و در 17 سال گذشته هزاران غیر نظامی در عملیات‌های این نیروها جان خود را از دست داده‌اند.

در بسیاری از موارد حملات هوایی باعث تلفات غیرنظامیان شده است موضوعی که دولت همواره از آن چشم پوشی کرده و فرماندهان آمریکایی نیز تنها به معذرت خواهی بسنده کردند.

1,699 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019