شنبه 29 سرطان، 1398

یک کوماندوی کشور زیر شکنجه نظامیان آمریکایی کشته شد

مقام‌های امنیتی افغان و آمریکایی اعلام کرده‌اند که یک کوماندوی عضو ارتش زیر شکنجه نیروهای ناتو هنگام تحقیق جان باخته است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، به نقل «نیویورک تایمز»، نیروهای آمریکایی و چک به‌دلیل کشته‌شدن یک کماندوی افغان که در بازداشت نیروهای ناتو در غرب کشور قرار داشت مورد بازجویی قرار می‌گیرند.

«وحیدالله خان» کماندوی افغان ماه گذشته به‌اتهام کشتن یک نظامی اهل جمهوری چک بازداشت شد.

جنرال «دیو باتلر» سخنگوی نیروهای آمریکایی در افغانستان ضمن تأیید تحقیقات در این باره از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

به‌گفته مقامات امنیتی این کماندوی 19 ساله افغان در 22 اکتبر به‌روی یک گروه از نظامیان چک در پایگاه هوایی شیندند آتش گشود و سبب کشته شدن 1 نظامی اهل چک و زخمی شدن 2 نظامی دیگر این کشور شد.

به‌گفته مقامات کشور پس از این حمله خان توسط نیروهای افغان دستگیر و توسط نظامیان خارجی بازداشت شد و در حوالی نیمه‌شب در حالی که مورد ضرب‌وشتم قرار گرفته و بیهوش بود به میان نظامیان افغان بازگردانده شد و ساعاتی پس از آن نیز بر اثر آثار شکنجه جان باخت.

«وکیل احمد کروخی» یک عضو شورای ولایتی هرات اظهار داشت که نمی‌داند نظامیان آمریکایی و یا چکی عامل شکنجه این نظامی افغان بودند اما تأکید کرد که این سرباز بر اثر شکنجه کشته شد و پیش از سپرده شدن به نیروهای افغان مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفته بود.

نیویورک تایمز عکسی از خانواده نظامی مورد شکنجه قرار گرفته را نشر کرده که نشان‌دهنده جراحات شدید به سر و صورت خان است و پدر این نظامی نیز گفت: «هنگام غسل هیچ رد گلوله‌ای وجود نداشت اما تمام بدنش کبود شده بود.»

به‌گفته برادر خان، این نظامی افغان حدود 13 ماه در یگان نیروهای ویژه افغان حضور داشت و پس از دانش آموختگی از مکتب به پدرش در مزرعه کمک می‌کرد. پس از اینکه داعش تقریباً ولسوالی «کوت» را تحت کنترل درآورد وی به ارتش پیوست و برای حضور میان نیروهای ویژه انتخاب شد.

پدر این نظامی افغان گفت که درباره مرگ پسرش از طریق تصاویر منتشرشده در فضای مجازی مطلع شده است.

«حیات‌الرحامن خان» تاکید کرد: «هیچ‌کس به ما نگفت چه اتفاقی افتاده است، هیچ‌کس نگفت که چه‌کسی دستگیرش کرده و یا چه‌کسی او را به خارجی‌ها سپرده است.»

یکی از مقامات ارشد نظامی در کابل نیز در این مورد افزود: «از نظر دولت افغانستان، خان مهاجم نفوذی طالبان بود، با این حال گزارش‌ها از صحنه درگیری و اظهارات مقامات آمریکایی در دیدار با مقامات افغان نشان‌دهنده آن است که درگیری لفظی منجر به تیراندازی شد.»

خانواده خان اما ارتباط پسرشان با جنگ‌جویان را رد کرد. پدرش در این باره می‌گوید: «پسرم احتمالاً هرگز به طالبان سلام هم نکرده بود چه برسد که با آن‌ها در ارتباط باشد.»

نیویورک تایمز در حالی گزارش داده که تحقیقات درباره کشته شدن این نظامی توسط نیروهای خارجی جریان دارد که پیش از این نیز بارها کشته شدن غیرنظامیان افغان توسط این نیروها بدون پیگیری و محاکمه شدن عاملین آن پایان یافته است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که به‌دلیل پیمان امنیتی کابل ــ واشنگتن نظامیان خارجی در افغانستان از مصونیت قضایی برخوردارند.

1,126 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019