شنبه 26 اسد، 1398

بر کودکان فلسطینی در زندان‌های اسرائیل چه می‌گذرد

آویزان کردن کودکان به یک میله، شوک وارد کردن با جریان برق و تجاوزهای جنسی متعدد و تهدید به تجاوز به عنف از جمله شکنجه‌های است که در زندان‌های اسرائیلی علیه کودکان فلسطینی اسیر اجراء می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، در حال حاضر بیشتر از ۳۵۰ کودک فلسطینی زیر ۱۸ سال در زندان های اسرائیلی حضور دارند که ۸ نفر از آنها دختر هستند. این کودکان در معرض شدیدترین انواع شکنجه‌ها قرار می گیرند.
بر اساس آمار و اطلاعات موجود اشغالگران اسرائیلی از زمان آغاز انتفاضه دوم در سال ۲۰۰۰ تا اواخر سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۱۱ هزار کودک فلسطینی را بازداشت کرده اند. سالانه بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ کودک فلسطینی در زندان‌های اسرائیل مورد محاکمه قرار می‌گیرند.

کودکانی که به زندان‌های اسرائیل می‌افتند با شدید ترین انواع خشونت‌های جسمی و روحی مواجه هستند. از جمله شکنجه های آنها عبارت است از: لت و کوب و شکنجه شدید در زمان بازجویی، رها کردن سگ‌های تعلیمی، استفاده از کودکان به عنوان سپر انسانی، جلوگیری از ملاقات کودکان با خانواده و وکلا و قرار دادن کودکان در زندان های انفرادی.

کودکان فلسطینی محبوس شده در زندان‌های اسرائیل بر خلاف مبانی و منشورهای حقوق بین الملل همواره در دادگاه‌های نظامی مورد محاکمه قرار می‌گیرند.

اسرائیل همچنین دستورات نظامی سخت‌گیرانه و تبعیض‌آمیزی را اعمال کرده است که بر خلاف مقررات بین‌الملل و حقوق بشر است.

به عنوان مثال دستور نظامی شماره ۱۵۰۰، به نیروهای اشغالگر قدس اجازه می‌دهد هر فلسطینی را بدون در نظر گرفتن سن به مدت ۱۸ روز در بازداشت نگه دارد، بدون اینکه نیاز باشد او را به دادگاه ارجاع دهد یا مقدمات دیدار وی با وکلایش را فراهم کند.
دستور نظامی شماره ۱۳۲ نیز بر خلاف منشورها و مصوبات بین‌الملل کودکان فلسطینی بالاتر از ۱۶ سال را فرد بزرگسال قلمداد کرده است. این در حالی است که این رقم در اغلب کشورهای جهان ۱۸ سال است.
در متن قوانین قضایی اسرائیل نیز قوانین سخت‌گیرانه‌ای ضد کودکان فلسطینی وجود دارد. از جمله این قوانین، قانون اعمال محکومیت ضد کودکانی است که سنگ پرتاب می‌کنند.  این قانون تصریح می‌کند که کودکانی که سنگ پرتاب می‌کنند،  احتمالا تا ده سال مجازات زندان خواهند داشت.

قانون محاکمه کودکان زیر ۱۴ سال از دیگر قوانین موجود در این زمینه است که بر اساس آن دادگاه این رژیم به خود اجازه می دهد کودکان ۱۲ ساله را محاکمه کند،   اما گذراندن مدت محاکمه آنها با رسیدن آنها به سن ۱۴ سالگی آغاز می‌شود،

اسرائیل معمولا حکم‌های سنگین و غیر قابل باوری برای کودکان و نوجوانان فلسطینی صادر می‌کند، در یکی از این موارد یک کودک به حبس ابد محکوم شده بود، سه نفر نیز تاکنون به ۱۵ سال زندان محکوم شده‌اند.

بسیاری از آنها نیز به یک تا سه سال زندان محکوم می‌شوند. بیشتر حکم‌ها همراه با غرامت مالی است که از ۱۰۰۰ تا ۶۰۰۰ شیکل (۱۷۰۰) متفاوت است. این در حالی است که جریمه مالی کودکان از نظر قوانین بین‌المللی ممنوع است، اما اسرائیل از این کودکان به عنوان یکی از منابع درآمد خود استفاده می‌کند.

بر اساس اظهارات کتبی و شفاهی ۱۶۱ کودک و نوجوان فلسطینی که در اختیار جنبش جهانی دفاع از کودکان است، در سال ۲۰۱۶، حدود ۶۲.۷ درصد از این کودکان پس از بازداشت با خشونت جسمی مواجه شده و بیش از ۵۲ درصد از آنان نیز با بدرفتاری، تهدید و ارعاب مواجه شده اند.

بر اساس توافقنامه حقوق کودکان سازمان ملل که اسرائیل نیز با آن موافقت کرده است، کودک نباید از آزادی محروم شود مگر آن که این اقدام به عنوان آخرین گزینه به کار گرفته شود و بازداشت کودکان نباید غیرقانونی و ظالمانه باشد و کودکان نباید تحت شکنجه قرار گرفته و یا مورد خشونت جسمی و ضرب و جرح قرار گیرند.

بازداشت در شب و هنگام خواب، ضرب و شتم شدید کودکان مقابل چشمان خانواده، تیراندازی به سمت آنان قبل از بازداشت و انتقال آنان به مراکز بازجویی به حالت دست و پا و چشم بسته، تحقیق و بازجویی از آنان بدون حضور خانواده یا وکیل، شکنجه روحی و جسمی کودکان و اعتراف گیری از آنها تحت شکنجه، بارزترین موارد اقدامات غیرقانونی  رژیم صهیونیستی در حق کودکان اسیر فلسطینی است.

بیشتر کودکان فلسطینی بعد از آزادی از زندان دچار بیماری‌های روانی می‌شوند، این موضوع آثار منفی در تحصیلات آن‌ها دارد و آنها را پرخاشگر بار می‌آورد، عوارض ناشی از ترس و ادرار بی‌اراده و میل به خشونت و بی‌خوابی و دیدن خواب‌های پریشان و افسردگی از جمله این علائم و بیماریها هستند.

جمعیت زنان برای فلسطین در گزارش خود اعلام می‌کند که میزان این علائم برای کودکان معمولا شدیدتر از بزرگسالان است، چرا که آنها تجربه کافی در زندگی ندارند و همچنین ابزارهای دفاعی کمتری نیز در بدن خود دارند و فشارهای بیشتری بر آنها تاثیر می‌گذارد. این گزارش شک و سردرد و افسردگی و عصبی بودن و سردرد را از جمله بیماری‌هایی دانست که کودکان بعد از آزادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

وسام حویل وکیل فلسطین از مرکز مداوا و آماده سازی قربانیان شکنجه می‌گوید که ۴۴ درصد از کودکان فلسطینی آزاد شده از زندان اسرائیلی‌ها از بیماریهای روانی رنج می‌برند که ناشی از شوک بازداشت و شکنجه‌ها و سختی‌های داخل زندان است.

1,864 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019