جمعه 3 جوزا، 1398

وحید مژده: حمله بر مراسم میلاد النبی در کابل توسط داعش انجام شده و عربستان در آن نقش داشته است

وحید مژده کارشناس مسائل سیاسی و نظامی در باره حمله انتحاری بر مراسم میلاد النبی در کابل اظهار داشت که این حمله توسط داعش انجام به هدف تفرقه میان مذاهب در افغانستان انجام شده و نقش عربستان سعودی در پشت پرده آن نیز پر رنگ است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، وحید مژده آگاه امور سیاسی و نظامی گفت، متاسفانه گروه‌های تکفیری مانند «داعش» دست به اعمالی می‌زنند که حتی انسان می‌ماند که چطور چنین اعمالی را محکوم کند.

وی تصریح می‌کند که گروه‌های تروریستی با داشتن تفکر سلفیت، تجلیل از سالروز پیامبر اکرم (ص) را بدعت می‌دانند و گویا سعی کرده‌اند تا با حمله به این مراسم، آنچه از دید آنها بدعت بوده را هدف قرار دهند.

آقای مژده با اشاره به اینکه هنوز تحقیقات کافی درباره این حمله صورت نگرفته است نیز اظهارداشت: «بر اساس شواهد و حملاتی که پیش از این توسط داعش در افغانستان به انجام رسیده، این حمله نیز کار گروه تروریستی داعش است.»

او همچنین تصریح کرد که برخی از فرماندهان «گروه طالبان» نیز در واکنش‌ به حمله کابل گفته‌اند که دست کشورهای خارجی همچون «عربستان سعودی» در این حمله وجود دارد.

مژده البته تاکید کرد که این مسئله به صورت رسمی توسط جنگ‌جویان طالب اعلام نشده است.

این کارشناس مسائل نظامی تصریح کرد: «گروه‌های سلفی و تکفیری همچون داعش، دست به چنین اقداماتی می‌زنند تا در صف مسلمانان اختلاف ایجاد کنند.»

از دیدگاه مژده، داعش تاکنون تلاش زیادی کرده است که میان اهل تشیع و اهل تسنن اختلافات زیادی ایجاد کند و در حال حاضر نیز با این حمله سعی کرده‌ است تا میان تفکرات «حنفی» و «سلفی» اهل تسنن اختلاف ایجاد کند. این گروه تروریستی و حامیان آن خواستار اتحاد امت اسلامی نیستند.

مژده تاکید کرد: «گروه داعش به جبران شکست‌هایی که از طالبان در مناطق جنگی خورده‌ است، حالا سعی دارد تا این انتقام را از مردم عادی بگیرد، به همین منظور در این حمله بسیاری از علمای حنفی را هدف قرار داد.»

آگاه امور نظامی: «داعش با این کارهایی که انجام می‌دهد بیش از قبل در افغانستان منفور خواهد شد و خوشبختانه علمای شیعه و سنی متوجه حرکت این گروه‌های تروریستی هستند.»

وحید مژده در پایان تاکید کرد که علما اعم از اهل تشیع و تسنن، با وحدت کلمه توانسته‌اند جلو این نفاق افکنی‌ها را بگیرند که توسط کشورهای خارجی و با استفاده ابزاری از گروه تروریستی داعش انجام می‌شود.

1,301 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019