یکشنبه 1 ثور، 1398

خشک‌سالی بیشتر از جنگ سبب آوارگی در کشور شده است

یافته‌های تحقیقی سازمان ملل متحد در افغانستان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۸ خشک‌سالی بیشتر از جنگ باعث آوارگی و بیجاشدن مردم در افغانستان از مناطق‌شان شده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، به نقل از «سی.ان.ان» خشکسالی بی‌سابقه در کشور سبب شده تا بسیاری از خانواده‌های افغان خانه‌ خود را ترک کنند.

به گزارش «سی.ان.ان» آمده است، نتایج ارزیابی‌های جدید سازمان ملل نشان می‌دهد که بیش از 275 هزار نفر به دلیل خشک‌سالی در افغانستان از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

چند سال بدون بارش، کشاورزی منطقه را از بین برده است و در حالی که کشت مواد مخدر در سال 2017 میلادی به بالاترین سطح خود رسیده بود این خشکسالی سبب سبب شده تا کشت محصول تریاک نیز کاهش ۳۰ درصدی پیدا کند.

شرایط آب‌وهوایی در کشور نگرانی‌های زیادی را در پی داشته و تغییرات اقلیمی تاثیر شدید خود را بر آسیب‌پذیرترین کشور جهان (افغانستان) نیز گذاشته است. جایی که چند دهه جنگ، اقتصاد و جامعه را از بین برده است.

«نجم‌الدین» یکی از قربانیان خشک‌سالی در غرب کشور گفت: «محصول گندم ما به عمل نیامد، خربزه هم نتوانستیم بکاریم. هیچکدام از محصولات ما به دلیل خشکسالی به عمل نیامد.  احشام خود را از دست دادیم. گوسفندان، گاوها و بزها همه از گرسنگی تلف شدند چون علوفه نداشتیم.»

براساس گزارش‌ها 20 ولایت از مجموع 34 ولایت کشور دچار خشکسالی است و میلیون‌ها نفر تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته‌اند.

2,275 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019