جمعه 3 جوزا، 1398

رسانه‌های آلمانی: تجارت و دالر برای ترامپ مهمتر از حقوق بشر و زندگی انسان‌ها است

مجلسه اشپیگل آلمان به اظهارات ترامپ مبنی بر اینکه با وجود قتل خاشقجی همچنان آمریکا شریکی استوار برای عربستان است، نوشته است، تجارت و دالر برای ترامپ مهمتر از حقوق بشر و زندگی انسان هاست.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، مجله اشپیگل در مطلبی با اشاره به اظهارات روز گذشته «دونالد ترامپ» درباره پرونده قتل «جمال خاشقجی»، روزنامه نگار منتقد خاندان سعودی عربستان سعودی در کنسولگری عربستان در ترکیه به بی‌توجهی  رئیس‌جمهور آمریکا به موضوع دست داشتن ولیعهد شاه سعودی در این پرونده انتقاد شدیدی وارد کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا روز گذشته در سخنانی گفت: «به‌احتمال زیاد قتل جمال خاشقجی نویسنده منتقد عربستانی با آگاهی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی صورت گرفته است.»

ترامپ هچنین اعلام کرد: «بعد از انجام تحقیقات مستقل جزئیات بیشتری از قتل خاشقجی به‌دست آورده‌ایم.»

وی همچنین تأکید کرد که آمریکا تصمیم دارد شریک عربستان باقی بماند تا منافع آمریکا، اسرائیل، و شرکای منطقه‌ای تضمین شود.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اظهار داشت: «کنگره درباره چگونگی تعامل با عربستان آزاد است اما من فقط ایده‌هایی را بررسی می‌کنم که همسو با امنیت آمریکا است.»

ترامپ گفت: «حتی اگر بن‌سلمان در جریان قتل خاشقجی بوده باشد آمریکا شریکی استوار برای عربستان باقی خواهد ماند.»

خاشقجی که پس از ترک عربستان سعودی مقیم آمریکا شده و در روزنامه واشنگتن‌پست مطلب می‌نوشت روز 2 اکتبر در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به‌قتل رسید. حکومت آل‌سعود، بعد از انکار کامل ماجرا در ابتدا به قتل وی اعتراف کرده، اما روایت‌های متنوع و متناقضی درباره این ترور ارائه کرده است.

اشپیگل در مطلبی در این باره نوشت: «دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با وجود پرونده قتل جمال خاشقجی همچنان به محمد بن سلمان، ولیعهد شاه سعودی پایبند است. وی در بیانیه در این باره انگیزه های واقعی خود را آشکار کرده است.

مجله «اشپیگل» در ادامه با اشاره به بیانیه دونالد ترامپ درباره پرونده خاشقجی و دفاع او از محمد بن سلمان و ابراز پایبندی به وی نوشت: «ابراز وفاداری و تعهد نسبت به ولیعهد شاه سعودی مسئله غافلگیر کننده ای از طرف ترامپ نبود و با این حال ترامپ بی شرمانه و با گستاخی به طور روزافزون خود را از منتقدان، از اروپا، و حتی از جمهوریخواهان که به وی درباره رویکردش در قبال خاشقجی انتقاد وارد می کنند جدا می کند.»

این مجله در ادامه افزوده است: «البته اولویت های مضحک و پوچ ترامپ واضح است. تجارت و دالر برای ترامپ مهم تر از حقوق بشر و زندگی انسان ها است. به این ترتیب وی به همه دیکتاتورها و مستبدان دنیا چراغ سبز نشان می دهد. آن ها می دانند که تا زمانی به اندازه کافی (در عرصه تجاری) چیزی برای ارائه دادن به ترامپ دارند او مواضع خشونت بار و مرگبار آن ها را تحمل خواهد کرد.»

در ادامه این مقاله آمده است، البته دولت‌های سابق آمریکا هم همیشه حقوق بشر را دقیقا مد نظر قرار نمی دادند اما حداقل ظاهر خود را در این راستا حفظ می کردند. اما ترامپ معامله وحشیانه ای که پشت پرده برگزار می شد را فاش کرد و به این ترتیب پرونده خاشقجی ابعاد تازه ای از رویکرد ایالات متحده را نشان داد.

نویسنده این مطلب با اشاره به سخنان یکی از کارکنان وزارت امور خارجه آمریکا که می گوید هیچ کس در دولت آمریکا به غیر از ترامپ مسئله دست داشتن بن سلمان در پرونده قتل خاشقجی که در گزارش اخیر سازمان سیا هم به آن اشاره شده است را انکار نمی کند این پرسش را مطرح کرد که چرا؟ و در پاسخ نوشت: خیلی ساده است به دلیل قدرت، پول و نفت.

874 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019