یکشنبه 1 ثور، 1398

آلمان: خشک‌سالی‌ در افغانستان باعث قحطی شده است

سازمان بین المللی «کاریتاس انترنشنال» که مقر اصلی آن در آلمان است با انتشار گزارشی گفته است که بیش از ده میلیون افغان به کمک‌های عاجل غذایی نیاز دارند و نزدیک به سه میلیون تن دیگر نیز در این‌کشور دچار سوء تغذیه هستند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، سازمان امدادرسان «کاریتاس اینترنشنال» گفته که افغانستان در خطر قحطی قرار دارد. این سازمان کمک رسانی دیروز سه شنبه (۲۹ عقرب) در شهر فرایبورگ آلمان اعلام کرد که به دلیل خشکسالی شدید در سال جاری، بخش عمده ای از محصولات کشاورزی افغانستان از بین رفته است.

کاریتاس گفته که به خاطر از بین رفتن محصولات دهقانان در ، ۱۰ میلیون نفر از مردم این کشور به کمک‌های عاجل بشردوستانه نیازمند می‌باشند. این سازمان همچنان گفته که ۲.۸ میلیون افغان دچار سوء تغذیه اند.

ارزیابی‌های کاریتاس نشان می‌دهد که با توجه به کمبود بارندگی، کشتزارهای گندم در افغانستان بیش از حد کم حاصل داده اند. در بسیاری از مناطق، دهقانان یک سوم مواشی شان را از دست داده اند.

انتظار می‌رود که این وضعیت اضطراری در ماه‌های آینده تشدید شود. اولیور مولر، رئیس سازمان بین المللی کاریتاس گفت:‌ «وضعیت امنیتی دشوار در افغانستان نباید باعث شود که ما در این وضع بحران انسانی کاری نکنیم.»

افغانستان کشوری است که بخش زیاد مردم آن مصروف دهقانی می‌باشند و اقتصاد مردم به کشاورزی و دامداری وابسته است. خشکسالی ها در سال جاری باعث شده که موجی بزرگ از مهاجران داخلی از روستاها به شهرهای بزرگ در غرب و شمال کشور سرازیر شوند.

در عین زمان گسترش دامنه جنگ در سراسر  کشور، باعث آواره شدن صدها هزار تن به شهرهای بزرگ در جنوب، شرق، غرب و شمال افغانستان شده است.

در اواسط ماه نوامبر ۲۰۱۸ نیز سازمان ملل متحد از احتمال بروز قحطی در افغانستان هشدار داد. این سازمان گفت که بدترین خشکسالی در دهه‌های اخیر باعث کمبود شدید مواد خوراکی در این کشور درگیر جنگ شده است.

بر اساس آمار این سازمان، سه میلیون افغان نیاز عاجل به مواد خوراکی دارند و اگر به آنان کمک نشود، در جمع قحطی زدگان قرار می گیرند.

دفتر هماهنگی کمک های بشردوستانه سازمان ملل متحد گفته است که این تعداد مردم در افغانستان فقط یک وعده در روز غذا می خورند که آن هم نان خشک و چای است.

2,152 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019