یکشنبه 1 ثور، 1398

هزاران فرانسوی در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی دولت آن‌کشور به خیابان آمدند

هزاران شهروند فرانسه در مخالفت با سیاست‌های اقتصادی دولت و افزایش مالیات سوخت اقدام به برپایی تظاهرات و راهپیمایی کردند. گفته می‌شود تاکنون در نتیجه این راه‌پیمایی‌ها حدود ۳۰۰ نفر کشته و زخمی شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی به نقل از رویترز، هزاران نفر از معترضان فرانسوی دیروز شنبه(۲۶ عقرب) در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون رئیس جمهور و افزایش مالیات سوخت در نقاط مختلف این کشور تظاهرات کردند.

بر اساس این گزارش تظاهرات معترضان فرانسوی با حوادث متعددی همراه بوده و در یکی از حوادث که معترضان اقدام به مسدود کردن یک جاده کرده بودند، یک نفر کشته شده است. ده‌ها نفر دیگر نیز در این تظاهرات و اعتراضات خشونت آمیز زخمی شده اند.

این تظاهرات و اعتراضات گسترده از طریق شبکه‌های اجتماعی هماهنگ و برنامه ریزی شده است. معترضان نسبت به سیاست‌های اقتصادی ماکرون و افزایش مالیات سوخت اعتراض کرده اند. شهروندان فرانسوی به شدت با سیاست های اقتصادی ماکرون مخالفت کرده و بر این باورند که اصلاحات اقتصادی تنها به ضرر شهروندان عادی است.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرده است که در جریان اعتراضات روز شنبه حداقل 227 نفر زخمی شدند که حال 6 نفر آنها وخیم است. حدود 283 هزار نفر در اعتراضات روز شنبه شرکت کرده اند. یک مامور پلیس نیز به شدت زخمی شده است. تا عصر روز گذشته حداقل 73 نفر بازداشت شده اند.

پلیس با استفاده از گاز اشک آور سعی کرده است تا تظاهرات کنندگان را متفرق کند و آنها را تا نزدیکی کاخ الیزه در پاریس به عقب بازگرداند. تظاهرات گسترده ای نیز در شهر لیون برپا شده است. تظاهرات کنندگان خواستار استعفای ماکرون شده اند.

معترضان با سردادن شعارهایی نسبت به کاهش قدرت خرید خود اعتراض کرده اند. تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که میزان محبوبیت ماکرون همچنان یک روند کاملا نزولی را در پیش گرفته و به کمتر از 21 درصد رسیده است. مردم فرانسه بر این باورند که ماکرون رئیس جمهور ثروت‌مندان است.

اواخر 2017 میلادی بود که قانونی برای افزایش مالیات بر سوخت تصویب شد تا از این راه رانندگان برای استفاده از خودروهایی که مصرف بهینه مصرف انرژی دارند، تشویق شوند ولی افزایش چشمگیر قیمت نفت در ماه اکتبر فشار زیادی را بر بودجه خانوارهای فرانسوی وارد کرده است.

1,684 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019