جمعه 3 جوزا، 1398

مجلس سنا: عملیات‌های نظامی شبانه متوقف شوند

اعضای مجلس سنا خواستار توقف عملیات‌های شبانه شده و اعلام کردند که این عملیات‌ها خودسرانه و سبب تلفات افراد ملکی بی‌گناه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، فضل‌هادی مسلم یار رئیس مجلس سنا، دیروز سه‌شنبه (۳ میزان) در نشست این مجلس گفت: «عملیات‌های خودسر شبانه که براساس معلومات نادرست انجام می‌شود از سوی هرقطعه‌ نظامی که باشد باید متوقف شود.»

آقای مسلم یار افزود، در انجام عملیات‌های شبانه دو بحث مطرح است، یکی توسط نیروهای امنیتی افغان و به صورت دقیق صورت می‌گیرد و دوم اینکه این عملیات ها همانند عملیات‌های که اخیراً در ننگرهار و اطراف کابل براساس معلومات نادرست صورت گرفته است.

به گفته او، عملیات‌های شبانه‌ که سبب تلفات مردم بیگناه بخصوص کودکان و زنان می‌شود، توسط هر قطعه‌‌ای که صورت می‌گیرد باید متوقف شود.

غیرت بهیر یک عضو دیگر مجلس سنا گفت، عملیات‌های شبانه که در چند شب گذشته در ولسوالی‌های خوگیانی و شهزاد ولایت ننگرهار صورت گرفته سبب تلفات افراد ملکی شده ولی هنوز هم این عملیات‌ها ادامه دارد و اخیراً در ولایت کاپیسا و میدان وردک نیز انجام شده است.

آقای بهیر افزود که عملیات‌های شبانه توسط نیروهای خارجی مستقر در افغانستان صورت می‌گیرد و ادامه این عملیات‌ها سبب قیام مردم افغانستان در برابر آنان خواهد شد.

محی الدین منصف دیگر عضو مجلس سنا هم گفت، اخیراً عملیات شبانه‌ که در ولایت کاپیسا انجام شده، خانه یک معلم هدف قرار گرفته که او هیچ ربطی به ناامنی‌ها در این ولایت ندارد.

آقای منصف افزود، اگر عملیات‌های شبانه دقیق انجام می‌شود خوب، وگرنه باید متوقف شود و افراد ملکی نباید در این عملیات آسیب ببینند.

برخی ادعاهای به نقل از مقام‌های امنیتی وجود دارد که عملیات‌های شبانه از سوی قطعه ۰۱ و ۰۲ که صلاحیت فعالیت آن بر دوش نیروهای امریکایی در افغانستان است انجام می‌شود و نهادهای امنیتی در این عملیات‌ها دخیل نیستند.

فضل‌هادی مسلم یار از خاموشی حکومت و نیروهای خارجی در پی تلفات افراد ملکی در عملیات‌های شبانه نیز انتقاد کرد و گفت که این گونه خاموشی سبب تحریک مردم می‌شود و حکومت افغانستان مکلف است به مردم پاسخگویی کند.

این در حالی است که دفتر معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز روز گذشته اعلام کرد که تلفات غیرنظامیان در شش ماه نخست سال جاری در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته،‌ ۵۲ درصد افزایش یافته است.

1,432 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019