جمعه 3 جوزا، 1398

زلمی خلیل زاد به عنوان نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان تعیین شد

وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی به کارکنان این وزارت‌خانه از انتصاب «زلمی خلیلزاد» به عنوان نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان خبر داده است.
به گزارش خبرگزاری مرکزی، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در پیامی به کارکنان این وزارتخانه اعلام کرد که «زلمی خلیلزاد» سفیر سابق آمریکا در افغانستان و عراق و نماینده واشنگتن در سازمان ملل به عنوان نماینده ویژه آمریکا در روند صلح افغانستان انتصاب شده است.
پامپئو در این پیام تصریح کرد، با توجه به اینکه خلیلزاد متولد و بزرگ شده افغانستان بوده و تجارب بسیاری را نیز در وزارت خارجه آمریکا دارد این شخص بهترین گزینه برای نمایندگی از آمریکا در روند صلح افغانستان است.
کارشناسان بر این باورند که انتصاب خلیلزاد به این مقام در واقع تلاش وزارت خارجه آمریکا برای خروج از ناکامی‌های 17 ساله در افغانستان و ایجاد یک جمع‌بندی از وضعیت جنگ و صلح در این کشور است.
خلیلزاد در سال 2001 نیز به عنوان فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان آمد تا مسایل مربوط به افغانستان و روند بروکراسی آمریکا با آن را شکل دهد. برخی کارشناسان افغان بر این باورند که خلیلزاد در «افتضاحی» که افغانستان اکنون در آن قرار دارد مسئول است زیرا نقش بسیار پررنگی در ایجاد نظام سیاسی کنونی افغانستان داشته است و بدین دلیل برخی از کارشناسان نقش آفرینی دوباره وی در افغانستان را مثبت ارزیابی نمی‌کنند.

1,297 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019