پنج شنبه 21 قوس، 1398

به کارگیری سیستم بایومتریک در روز انتخابات

داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه کشور اعلام کرده است که کمیسیون مستقل انتخابات با استفاده از سیستم بایومتریک تشویش مردم و احزاب سیاسی را برطرف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در مراسم گرامی‌داشت از هفتمین سالگرد ترور برهان‌الدین ربانی در کابل بیان داشت، اعلام تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات برای استفاده از سیستم بایومتریک، تشویش مردم و احزاب سیاسی را رفع خواهد کرد.
رئیس اجرائیه افزود، حکومت وحدت ملی متعهد به برگزاری انتخابات شفاف است. عبدالله عبدالله، اشتراک در انتخابات ریاست جمهوری آینده را رد می‌کند و می‌گوید که هر تصمیم او بر اساس مشوره با مردم اتخاذ خواهد شد.
وی خاطرنشان می‌کند که در کنار شکایت‌ها از حکومت و نارسایی‌ها در این دوره، حکومت وحدت ملی باید تا انتخابات ریاست جمهوری به کار خود ادامه دهد.
صلاح‌الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی و وزیر خارجه در این مراسم گفت که احزاب سیاسی بر خواسته‌های‌شان مبنی بر تغییر در سیستم و بایومتریک/انگشت‌نگاری اشتراک‌کنندگان انتخابات پایبندند. او می‌افزاید‌ که انتخابات غیرشفاف به نفع چند آدم سودجو و زورگو خواهد بود، اما آیندۀ کشور و نسل‌های بعدی را تیره‌ وتار خواهد ساخت.
محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی نیز در این مراسم می‌گوید که استفاده از بایومتریک در روز انتخابات گامی برای حل عقلانی بحران افغانستان است.
محمد محقق، همچنان در واکنش به هشدار وزارت داخله مبنی بر استفاده از زور در برابر هواداران ائتلاف بزرگ ملی افغانستان خاطرنشان می‌کند که استفاده از زور در واقع اعلام جنگ داخلی دیگر در برابر احزاب سیاسی است.
چندی پیش وزارت داخله اعلام کرده بود، در صورتی که احزاب و جریان‌های سیاسی دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات را ببندند، نیروهای امنیتی در برابر آنان از زور کار خواهند گرفت.

2,689 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019