یکشنبه 1 ثور، 1398

صدور اولین محموله تجارتی افغانستان از طریق راه لاجورد به اروپا

خان‌جان الکوزی معاون اتاق تجارت و صنایع افغانستان می‌گوید که بزودی تجارت میان افغانستان و کشورهای اروپایی از «راه لاجورد» آغاز شده و نخستین محموله اموال تاجران افغانستانی از این مسیر به اروپا فرستاده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، معاون اتاق‌های تجارت بیان می‌دارد که در حال حاضر راه‌‌ دیگر برای تجارت با اروپا وجود ندارد از جمله راه کرچی، افزود که در تجارت از این مسیرها مشکلاتی پیدا شده و بند شدن این راه‌ها هم پیش می‌آید.

وی تاکید می‌ورزد که افغانستان از راه‌های متعدد با کشورهای آسیای مرکزی، اروپا، اروپای شرقی و روسیه استفاده می‌کند اما کریدور لاجورد مناسب‌ترین کریدور برای تجارت است. این راه می‌تواند رقیبی برای راه‌های موجود باشد.

وی تصریح کرد: «از راه شمال از آسیای میانه تجارتی از چین، روسیه، آذربایجان، ترکمنستان و ازبکستان صورت می‌گیرد.ما از راه لاجورد برای صادرات و برخی واردات که از اروپا می‌یاوریم استفاده خواهیم کرد. اموال ما در بنادر و بعضی جاها ایستاد می‌شود. راه لاجورد به این خاطر خوب است که راه مستقیم است و هزینه اش کمتر است و کالاها به وقت مناسب می‌رسد.»

معاون اتاق تجارت با تاکید بر اینکه مشکلات امنیتی در هر راه تجارتی وجود دارد گفت: «مشکل امنیتی هست ولی تاثیر منفی بر تجارت نمی‌گذارد. دولت وحدت ملی برای صادرات و واردات باید تسهیلات به وجود بیاورد. به هر کریدور که ملحق شویم از تمام امکانات که در افغانستان وجود دارد باید استفاده شود.»

به گفته الکوزی شعار دولت وحدت ملی این است که افغانستان خود را به یک کشور و یک بندر بند نمی‌کند.

خان جان الکوزی هم به وجود مشکل ویزا برای تاجران افغان اشاره کرد و گفت: «مشکل ویزا هست و تا هنوز مکمل نشده است. تا اندازه‌یی با ازبکستان و ترکمنستان مشکل ویزا حل شده است.»

راه لاجورد یکی از راه‌های تاریخی است که قسمتی از راه ابریشم بوده است و تقریبا دو هزار سال پیش از این مسیر لاجورد بدخشان به اروپا و کشورهای آسیای مرکزی صادر می‌شد.

2,368 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019