جمعه 3 جوزا، 1398

رهایی انس حقانی یکی از شروط جنگجویان طالب برای مذاکره با آمریکا

مقام‌های ارشد جنگ‌جویان طالب به شبکه «ان.بی.سی» آمریکا گفته گفته‌اند که قرار است دور بعدی مذاکرات میان آمریکا و جنگ‌جویان آن‌گروه بزودی برگزار گردد و رهایی «انس حقانی» یکی از شروط جنگ‌جویان آنها برای مذاکره با آمریکا است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، به نقل از «ان.بی.سی»،‌ رهایی انس حقانی، جوان ترین پسر بنیانگذار شبکۀ حقانی و صدها تن دیگر از جنگ‌جویان، بخشی از تلاش‌های جنگ‌جویان طالب برای آغاز گفت‌وهای مستقیم با ایالات متحده آمریکا را تشکیل می‎‌دهد.

این شبکه به نقل از یک مقام ارشد جنگ‌جویان در هلمند که نخواسته از وی نام برده شود، می‌نویسد: «این نشست یا راه را برای مذاکرات هدفمند بیشتر هموار می سازد یا منجر به توقف این گفت‌وگوها برای همیشه می‌گردد.«

گزارش از زبان این مقام جنگ‌جویان افزوده: «اگر آنان (امریکایی ها)، برای مذاکرات آینده صادق استند، پس آنان باید خواست ما را مبنی بر رهایی زندانیان قبول نمایند.»

از سویی دیگر، چهار مقام ارشد جنگجویان در افغانستان، امارات و قطر نیز به «ان.بی.سی» گفته اند که قرار است دور بعدی مذاکرات میان نماینده‌گان این گروه و امریکا در بارۀ تبادله زندانیان در آیندۀ نزدیک آغاز شوند.

اما سوالی که آگاهان می‌پرسند این است که آیا حکومت افغانستان در بارۀ رهایی «انس حقانی» که یکی از کلیدی ترین رهبران جنگ‌جویان طالب است بدون اخذ یک امتیاز بزرگ از طالبان حاضر خواهد شد که به این خواست آنان موافقت کند.

در همین حال، مقام‌های وزارت خارجه امریکا ادعای طالبان در بارۀ تبادله زندانیان را رد کرده اند.

هیدر ناوریت، سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت: «ما آماده استیم تا با مردم افغانستان و حکومت افغانستان برای آغاز گفت‌وگوها با طالبان برای ختم این بحران در کنار همدیگر کار کنیم.»

این در حالی است که در جریان ماهای اخیر، امریکا تلاش‌هایی را برای آغاز گفت‌وگوها میان طالبان و حکومت افغانستان آغاز کرده است.

1,270 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019