جمعه 24 عقرب، 1398

نشست سران احزاب در مورد بازنگری پیمان امنیتی افغانستان با ایالات متحده آمریکا

سران شماری از احزاب سیاسی قدرت‌مند کشور در ادامه سلسله نشست‌های قبلی‌شان، پیمان امنیتی افغانستان با ایالات متحده آمریکا را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، دیروز چهارشنبه (۲۱ سنبله)، شماری از سران احزاب سیاسی و شخصیت‌های ذی‌نفوذ کشور در منزل صبغت الله مجددی تشکیل جلسه داده و در مورد لغو پیمان امنیتی افغانستان با ایالات متحده آمریکا رای‌زنی کردند.

در این نشست علاوه بر شماری از سران احزاب سیاسی، مسئولان حکومت قبلی به‌شمول رئیس جمهور پیشین کشور، تعدادی از چهره‌های برجسته دولت کنونی نیز حضور داشتند.

در جریان این نشست حامد کرزی بازنگری پیمان امنیتی میان کابل واشنگتن را پیشنهاد کرد و شماری از شرکت کننده‌گان به بازنگری این پیمان رأی تأیید دادند.

حضرت صبغت الله مجددی که پیش از این غالبآ با دیدگاه‌های حامد کرزی مخالفت نشان می‌داد، اما در این نشست به بازنگری این پیمان رای داد.

حامدكرزى، محمد محقق، كريم خليلي، يونس قانونى، احمدولى مسعود، سيد منصورنادرى، ضراراحمدمقبل، زلمى رسول، رنگين دادفراسپنتا، عبدالهادى ارغنديوال، سيدحامدگيلانى، وحيدالله سباوون، انوارالحق احدى، صادق مدبر، جنرال دین محمد جرأت، قطب الدين هلال، عبدالله قرلق و حاجی دین محمد از جمله کسانی بودند که در باره اوضاع سیاسی و امنیتی کشور بحث کردند.

مجددی، رهبر جهادی گفت: «انتظارداشتیم که یک روز با هم جمع شویم و درد دل کنیم، گزارش‌های وطن عزیز خود را مطرح بسازیم علاج ضعیف ناتوانی خود را به عرض برسانیم.»

حامدکرزی در این نسشت ایالات متحد امریکا را به عمل نکردن به تعهداتش در بارۀ موافقت نامۀ امنیتی باافغانستان متهم می سازد.

حامد کرزی گفته است: «قرار داد امنیتی تجدید نظر شود، موافقین دست های خود را بلند کنند … جناب حضرت صاحب هم موافق است.»

چهره‌های سیاسی و جهادی کشور همچنان خواهان اصلاحات در نظام انتخاباتی شدند.

سید نعمت الله مذهب معاون حزب وحدت اسلامی گفت: «موضوع تأمین امنیت، شفافیت انتخابات و موضوع صلح به عنوان سه نقطه مهم در کشور قابل غور است و بحث شد.»

شرکت کننده‌گان این نشست می‌گویند که آنان می‌کوشند تا راه حلی به بحران کنونی جست‌وجو کنند.

این نشست یکی از نشست‌های مهم است که بیشترین چهره‌های اثرگذار و پرنفوذ در آن شرکت کرده اند و در باره اوضاع کشور رای زنی می‌کنند.

حکومت افغانستان تا کنون در پیوند به انتقادهای این حزب‌های سیاسی و جهادی واکنش نشان نداده است.

2,629 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019