شنبه 29 سرطان، 1398

هزینه ۱۳۴ میلیارد دالری آمریکا در جنگ افغانستان

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرده است که در عملیات نگهبان آزادی که در افغانستان انجام شده است، ۱۳۴٫۳  میلیارد دالر هزینه کرده اند که این عملیات پرهزینه ترین عملیات نیروهای آمریکایی بوده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، به نقل از شبکه «CNB» وزارت دفاع آمریکا بعد از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ صدها میلیارد دالر در چندین عملیات نظامی در نقاط مختلف جهان به مصرف رسانده است.

در بخشی از گزارش پنتاگون آمده است که جنگ‌های افغانستان، عراق و سوریه از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون بالغ بر یک و نیم تریلیون دالر برای مالیات دهندگان آمریکایی هزینه داشته است. که از این مبلغ، عملیات‌های فعلی آمریکا شامل عملیات نگهبان آزادی در افغانستان، عملیات عزم راسخ در سوریه و عراق و عملیات عقاب باشکوه برای ماموریت‌های امنیتی داخلی آمریکا و کانادا ۱۸۵.۵ میلیارد دالر را به خود اختصاص داده‌اند.

همچنین از میان این سه عملیات نیز عملیات نگهبان آزادی در افغانستان بیشترین میزان هزینه را داشته و بعد از آن عملیات عقاب باشکوه در داخل آمریکا و کانادا و سپس عزم راسخ در سوریه و عراق هزینه داشته‌اند.

میزان هزینه عملیات نگهبان آزادی ۱۳۴.۳ میلیارد دالر، هزینه عملیات عقاب باشکوه ۲۷.۷ میلیارد دالر و هزینه عملیات عزم راسخ ۲۳.۵ میلیارد دالر بوده است.

طبق این گزارش این پول صرف آموزش، تجهیز، نگهداری و مواد غذایی، البسه، خدمات پزشکی و حقوق سربازان شده است.

 

1,294 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019