جمعه 28 سرطان، 1398

در افغانستان فساد ادامه دارد و اختلافات قومی رو به افزایش است

یک سایت خبری آمریکایی در گزارشی در مورد حمله آمریکا بعد از ۱۷ سال در افغانستان نوشته است، کارشناسان معتقدند که مناطقی زیادی از افغانستان در اختیار شورشیان قرار دارد، فساد همچنان ادامه دارد، اختلافات قومی رو به رشد است و سوء استفاده از کمک ۹۰۰ میلیارد دالری آمریکا سرسام آور است.

براساس گزارش خبرگزاری مرکزی، به نقل از «یواس‌ای تودی»، خروج ناگهانی ارتش آمریکا از افغانستان موجب کاهش فشارها بر جنگ‌جویان طالب و تهدید حقوق زنان افغان می‌شود. ۱۷ سال پس از حملات ۱۱ سپتامبر، افغانستان همچنان درگیر جنگی است که ما نمی‌توانیم در آن پیروز شویم اما شکست را هم نمی‌توانیم تحمل کنیم.

یواس‌ای تودی در تحلیلی به مناسبت سالروز ۱۱ سپتامبر نوشت: «ظرف چند ماه آتی به رسم هر ساله، هزاران ۱۷ ساله با رضایت والدینشان برگه‌هایی را برای پیوستن به سرویس‌های مسلح و راهی شدن به کمپ‌های نظامی در ۱۸ سالگی امضا می‌کنند. اما این بار تفاوتی وجود دارد. این جوانان وارد ارتشی می‌شوند که بیش از سن آنها درگیر جنگ در افغانستان بوده است.»

جنگ افغانستان یک ماه پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر آغاز شد که ۱۷ سال پیش در چنین روزی جان حدود ۳۰۰۰ آمریکایی را گرفت. ایالات متحده به رژیم طالبان که به اسامه بن لادن و دسیسه‌چینان القاعده پناه داده بود، حمله‌ور شد. جنگ‌جویان ظرف چند هفته از قدرت خلع شدند اما جنگ هرگز متوقف نشده است.

تلفات نیروهای آمریکایی در افغانستان از سال ۲۰۰۱ از ۲۲۰۰ تن فراتر رفته است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سال گذشته تصمیم گرفت تا به افغانستان متعهد بماند و حدود ۱۵ هزار نیروی آمریکایی را عمدتا در نقش حمایتی برای نیروهای امنیتی افغان آنجا نگه دارد.

بازرس کل ویژه آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) در گزارشی با توصیف این بحران تاکید کرد دولت مستقر در کابل کنترل دو سوم جمعیت و ۵۶ درصد مناطق مورد مناقشه با شبه‌نظامیان را در دست دارد.

برخی تحلیلگران معتقدند بیش از آنچه در گزارش سیگار آمده است مناطقی با طالبان مورد مناقشه است. فساد دولتی همچنان شایع است، اختلافات قومی رو به رشد است و لیست سوء استفاده‌ها از حدود ۹۰۰ میلیارد دالر از کمک آمریکا از سال ۲۰۰۱ سرسام‌آور است.

با این حال خشونت‌ها از سر گرفته شد و اوایل ماه گذشته جنگ‌جویان طالب مرکز شهر غرنی با ۲۷۰ هزار سکنه را به دست گرفتند. پیش از بیرون راندن این شبه‌نظامیان صدها تن جان باختند و این بار دیگر تاکیدی بر آن است که جنگ‌جویان طالب گرچه نیرومند است اما توان کنترل مراکز شهری را ندارد.

1,762 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019