جمعه 28 سرطان، 1398

گلب الدین حکمتیار از اختلافات جدی خود با رئیس جمهور غنی پرده برداشت

گلب‌الدین حکمتیار در جریان یک نشست خبری در کابل از تنش‌های جدی موجود میان خود و رئیس جمهور غنی پرده برداشته گفت که بیشتر از هر حزب دیگری این حکومت را مورد انتقاد قرار خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، آقای حکمتیار که روز سه‌شنبه(۲۰ سنبله) در یک نشست خبری در مورد انتخابات صحبت می‌کرد، گفت که شش میلیون مهاجر، دو میلیون بیجاشده داخلی و چهار میلیون در مناطق جنگی کشور عمدا توسط حکومت از شرکت در انتخابات محروم شده‌اند.

وی گفت روند توزیع تذکره‌ها و نصب استیکر غیرشفاف بوده و میلیون‌ها تذکره تقلبی چاپ و استیکر خورده‌است.

رهبر حزب اسلامی گفت براساس توافق میان احزاب و دولت قرار بود تجهیزات تکنولوژیکی برای استفاده در انتخابات توسط یک شرکت فراهم گردد و گفته می‌شد هزینه آن نیز توسط دولت پرداخت شده اما اینک هیچ خبری از آن نیست.

به گفته حکمتیار احزاب از کنترل دولت بر این تجهیزات نگران بود و خواستار دریافت و نصب تجهیزات توسط یک اداره بی‌طرف شده‌بود.

رهبرحزب اسلامی افزود در جلسه احزاب با حکومت با نظارت جدی و کامل احزاب بر پروسه انتخابات موافقت شد اما تاکنون در این زمینه هیچ اقدامی نشده‌است.

حکمتیار گفت تنها خواسته کنونی حزب اسلامی حمایت از انتخابات برای رسیدن به یک بدیل مناسب برای دولت کنونی‌ست.

رهبر حزب اسلامی گفت: «بیشتر از تمام احزاب دیگر منتقد حکومت هستیم اما با تاخیر یا عدم برگزاری انتخابات موافق نیستیم. انتخابات تنها بدیل است و تا آن زمان باید صبر کنیم.»

رهبر حزب اسلامی در ادامه استراتژی سیاسی و جنگی امریکا در افغانستان را شکست خورده دانست.

حکمتیار گفت: «استراتژی سیاسی امریکا در افغانستان ناکام بوده چراکه نتوانسته یک حکومت قوی بسازد.»

حکمتیار در حالی از شفافیت در انتخابات و فرهنگ شراکت مردم در تعیین سرنوشت خود سخن می‌گوید که براساس شواهد موجود و بررسی رویه‌ی گذشته‌اش به یک چهره جنجالیِ جنگ طلب و انحصارگرا معروف است.

بعد از شکست ارتش سرخ و خروج شوروی سابق از کشور، حکمتیار به کمک استخبارات پاکستان و حلقه لابی‌گران امریکایی افغانی‌الاصل به شمول خلیل‌زاد به مخالفت شدید با حکومت اسلامی برهان‌الدین ربانی برآمد و زمینه ساز یک جنگ داخلی گسترده شد.

1,100 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019