دوشنبه 21 دلو، 1398

حامد کرزی به نمایندگی از احزاب سیاسی با جنگجویان طالب وارد مذاکره می شود

ائتلاف بزرگ ملی افغانستان اعلام کرده است که دولت توانایی مدیریت جنگ و صلح در کشور را ندارد و به همین دلیل احزاب سیاسی در نظر دارند مستقیما با جنگ‎جویان طالب مذاکرده کنند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، «فضل رحمان اوریا» سخنگوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان گفت: «احزاب سیاسی در نظر دارند بزودی گفت‌وگوهای صلح با طالبان را آغاز کنند.»

وی افزود: «دولت افغانستان در روند صلح موفق نیست، بنابراین ائتلاف بزرگ ملی باید نقش خود را در روند برقراری صلح و ثبات در این کشور ایفا کند.»

سخنگوی ائتلاف بزرگ ملی افغانستان تصریح کرد، دولت توان مدیریت جنگ و صلح را ندارد، احزاب سیاسی باید این خلاء را پر کرده و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی را آغاز کند.

«حضرتعلی» عضو دیگر این ائتلاف تصریح کرد که هیئت مذاکره کننده از سوی احزاب سیاسی این کشور تعیین شده است که رهبری آن را یا «حامد کرزی» و یا هم «اسماعیل خان» به عهده خواهد داشت.

اسماعیل خان عضو رهبری حزب جمعیت اسلامی در واکنش به این موضوع ابراز بی‎خبری کرده است.

اما وی در مراسم بزرگداشت قیام «24 حوت» گفته بود که اگر طالبان از مذاکره با دولت افغانستان خودداری می‌کند بهتر است با فرماندهان سابق جهادی گفت‌وگو کنند.

محل مذاکرات احتمالی احزاب سیاسی با جنگ‎جویان طالب تا کنون مشخص نشده است اما گمانه‌زنی‌هایی وجود دارند که ممکن است هیئت مذاکره کننده احزاب سیاسی با طالبان در حاشیه نشست مسکو دیدار کنند.

برخی از کارشناسان بر این باورند که اگر جنگ‎جویان طالب بتوانند با احزاب سیاسی به تفاهم برسند زمینه خروج مسالمت آمیز نیروهای خارجی از افغانستان نیز فراهم خواهد شد.

جنگ‎جویان طالب تا کنون درباره مذاکره احتمالی با نمایندگان احزاب سیاسی اظهار نظری نکرده است.

23,009 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020