جمعه 28 سرطان، 1398

پیشروی ارتش پاکستان در ولایت کنر

مقامات محلی در ولایت کنر اعلام کرده‎اند که ارتش پاکستان باتوسل به حملات توپ‎خانه‎یی باشندگان نقاط مرزی را مجبور به ترک منطقه‎شان کرده، حدود یک‎ونیم کیلومتر وارد خاک افغانستان شده‎ و در آن‎جا تأسیسات نظامی احداث می‎کنند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، «حاجی محمد ساپی» رئیس سابق شورای ولایتی کنر به روزنامه «مسیر» گفت: «نیروهای ارتش پاکستان در منطقه مرزی «کریر» این ولایت پیشروی کرده‌اند.»

وی افزود: «نیروهای ارتش پاکستان حدود یک‎ونیم کیلومتر در داخل خاک افغانستان پیشروی کرده‌اند.»

رئیس سابق شورای ولایتی کنر تصریح کرد که نیروهای ارتش پاکستان با تخریب چندین روستا در منطقه «کریر» بین ولسوالی‌های «سرکانو» و «خاص کنر»، درختان را نیز به آتش کشیده‌‌اند.

ساپی اظهارداشت: «نیروهای ارتش پاکستان در حال حاضر ساخت تاسیاست نظامی را در این منطقه شروع کرده‌اند.»

«زرگل» یکی از بزرگان قومی در ولسوالی سرکانو به «رادیوآزادی» گفته است که نیروهای ارتش پاکستان در منطقه «سپین سوک» نیز حدود یک کیلومتر در داخل خاک افغانستان پیشروی کرده‌اند.

مردم مناطق مرزی در شرق کشور نیز تاکید کردند که نیروهای ارتش پاکستان با توسل به حملات راکتی مناطق مسکونی را از سکنه خالی کرده‌اند

«قادرزازی» نماینده کابل در پارلمان و «حضرتعلی» نماینده ننگرهار نیز به روزنامه «ویسا» گفتند که نیروهای ارتش پاکستان حدود 10 کیلومتر در ولایت‌های شرقی افغانستان پیشروی کرده‌اند.

آنها تصریح کردند که نیروهای ارتش پاکستان در ولسوالی «سرکانو» ولایت خوست و ولسوالی «زازی میدان» ولایت خوست در امتداد خط دیورند نیز پاسگاه ساخته‌اند.

از آغاز سال 1393 شمسی تاکنون نزدیک به 7000 موشک از سوی نیروهای نظامیان پاکستانی به مناطق مرزی شرق افغانستان اصابت کرده است که تلفات جانی و مالی برجا گذاشته است.

افزایش حملات موشکی و مداخلات نظامی پاکستان در خاک افغانستان تاکنون هیچ اقدام جدی از سوی مقامات کابل در خصوص رسیدگی و برخورد با این موضوع صورت نگرفته است.

مقامات امنیتی افغانستان بارها اعلام کردند که مدارک محکمی از مداخله سازمان اطلاعات ارتش پاکستان در ناامنی‌های اخیر افغانستان در دست دارند.

1,045 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019