پنج شنبه 21 قوس، 1398

رهبر پیشین شبکه حقانی در افغانستان دفن شد

ذبیح الله مجاهد سخنگوی جنگ‌جویان طالب، مرگ «جلال الدین حقانی» یکی از اعضای ارشد شورای رهبری این گروه را تأیید کرده و علت آنرا نیز بیماری گفته است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، سخنگوی جنگ‌جویان طالب با انتشار پیامی مدعی شده است که پیکر جلال الدین حقانی در افغانستان به خاک‌سپرده شده است.

وی گفته است که حقانی از هشت سال بدین‌سو فلج بود و همراه خانواده خود به سر می‌برد.

پیش از این بارها اخباری مبنی بر مرگ و یا کشته شدن جلال‌الدین حقانی منتشر شده بود. گفته می‌شود که از چند سال پیش به این طرف رهبری شبکه حقانی، عملا در دست سراج الدین حقانی، فرزند جلال‌الدین حقانی است.

جلال الدین حقانی حدود شصت سال پیش در ولایت پکتیا در جنوب افغانستان به دنیا آمد.

او در زمان حکومت داود خان، نخستین رئیس جمهوری افغانستان (اوایل دهه ۵۰ خورشیدی) به پاکستان رفت و در آنجا به حزب اسلامی به رهبری مولوی یونس خالص که علیه نیروهای شوروی سابق و دولت مورد حمایت آنها می‌جنگید، پیوست.

شبکه حقانی (نخست به رهبری او بعدا به رهبری پسرش) یکی از سه گروه مسلح شورشی در افغانستان است که علیه دولت این کشور و نیروهای خارجی حاضر در افغانستان می‌جنگند.

گروه حقانی در سال‌های اخیر، بزرگترین عملیات را در افغانستان علیه ناتو و آمریکا رهبری کرده است.

حمله به هتل اینترکنتیننتال کابل، در جون ۲۰۱۱، حمله به سفارت آمریکا در کابل در ماه سپتامبر ۲۰۱۱ و همچنین حمله همزمان به چند هدف مهم در شهر کابل در سال ۲۰۱۲ از اقداماتی است که گروه حقانی مسئولیت آنها را به عهده گرفته و مقام های ناتو و افغان نیز گفته اند که این حملات کار گروه حقانی بوده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را غیر قانونی و یک گروه تروریستی اعلام کرد.

1,951 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019