جمعه 28 سرطان، 1398

نیوزویک: سی.آی.ای و عربستان برای حفظ جزئیات محرمانه حادثه ۱۱ سپتامبر تبانی کرده اند

مجله نیوزویک در گزارشی با اشاره به یک کتاب جدید درباره حادثه ۱۱ سپتامبر اعلام کرد که سازمان جاسوسی آمریکا (سی.آی.ای) و عربستان سعودی برای حفظ جزئیات محرمانه حمله ۱۱ سپتامبر با یگدیگر تبانی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی به نقل از «نیوزویک»، به تازگی کتاب جدیدی درباره حادثه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با عنوان سگ‎های نگهبان صدا نمی‌کنند، منتشر شده است که در آن اظهارات برخی از ماموران پیشین امنیتی و مقامات اسبق درباره پشت پرده حادثه ۱۱ سپتامبر ذکر شده است.

علی سوفان، یکی از ماموران ارشد پیشین مقابله با تروریسم «اف.بی.آی» گفته است: «بسیار وحشتناک است. ما هنوز نمی‌دانیم که چه اتفاقی افتاده است!»

به نوشته این کتاب، برای سوفان و بسیاری از مقامات امنیت ملی آمریکا سوالات بی‎جوابی در حادثه ۱۱ سپتامبر وجود دارد. زیرا ۱۱ سپتامبر تمام جهان را تغییر داد. نه تنها باعث جنگ در عراق و افغانستان شد بلکه باعث شکاف در خاورمیانه و رشد جهانی نظامی‌گری و افراطی‌گری شد.

مارک روسینی، یکی دیگر از اعضای «اف.‌بی.آی» هم با اشاره به رصد تحرکات ربایندگان القاعده‌ای هواپیماهای آمریکایی می‌گوید: «من بسیار ناراحت هستم.»

او یکی از اعضای «اف.بی.ای» بود که در گروه سازمان «سی.آی.ای» برای حوزه بن لادن حضور داشت. وی اعلام کرده که این سازمان به طرز رمز آلودی او را از ارائه اطلاعات به فرماندهانش درباره سرنوشت توطئه چینان القاعده که در سال ۲۰۰۰ و تابستان ۲۰۰۱ در آمریکا حضور داشتند، منع کرده بود.

1,417 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019