پنج شنبه 21 قوس، 1398

باشندگان غزنی در جنگ پنج روزه طالبان با نیروهای امنیتی هزاران میلیون افغانی متضرر شده اند

در جریان حمله پنج‎روزه جنگ‎جویان طالب بر ولایت غزنی، باشندگان آن‎ولایت هزاران میلیون دالر خساره‎مند شده‎اند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی به نقل از «صنا»، جنگ‎جویان طالب به تاریخ ۱۹ اسد سال‎روان دست به حمله گروهی بخاطر تصرف شهر غزنی زدند، که صدها میلیون افغانی، به سکتور های خصوصی، دولتی و باشندگان این شهر خساره وارد کرده‎اند.

شماری از شهروندان غزنی می‎گویند که درحملات جنگ‎جویان طالب خسارات هنگفتی به مغازه‎ها و دوکاکین آنان وارد شده است .

«حاجی باقی» یک تن از تاجران که کاملاً مارکیت تجارتی اش به آتش کشیده شده به رسانه‎ها گفته است: «من در حدود یک میلیون دالر سرمایه گزاری کرده بودم که مارکیتم هشتاد و چهار دوکان داشت و حالا نیاز به ترمیم دوباره دارد، که بیش از سه صد هزار دالر، بالایش مصرف می‎آید، هر دوکاندار در حدود یک لک دالر خساره مند شده است.

در همین حال «مقیم الله» یک تن از باشندگان غزنی که در یکی از مارکیت‎های نزدیک به قوماندانی امنیه ولایت غزنی دوکان دارد، می‎گوید: «من نود لک افغانی خساره مند شدم، برای دوکانم مال از کشورهای خارجی وارد کرده بودم تا در نزدیکی عید بفروشم، اما حالا هیچ اثری از سرمایه ام نیست.»

این شهروندان از مقامات دولتی خواهان کمک هستند .

اما «محمد عارف نوری» سخنگوی والی غزنی خسارات این جنگ را در حدود صدها ملیون افغانی تخمین می کند.

وی گفت: «در جنگ غزنی تقریباً هزار میلیون افغانی خسارات تخمین شده است که بیش از سه صد لیلامی فروشی خورد و کلان، در حدود ۲۴۹ دوکان که شامل پانزده مارکیت تجارتی و پانزده باب چوب فروشی می باشد، حریق شده است. پانزه عراد موتر، یک باب تانک تیل ، یک صد و پنجاه و هشت خانه تخریب و یا هم قسماً خساره مند شده است.

وی نیز بیان داشت که ده ها عراده موتر و موترسایکل و پنجاه و دو باب اموال دوکان های مردم نیز به سرقت برده شده است.

1,941 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019