جمعه 28 سرطان، 1398

رقابت ساخت و نشر کاریکاتورهای اهانت آمیز به پیامبر اسلام در هالند لغو شد

حکومت هالند از برگزاری مسابقه رقابتی برسر نشر کاریکاتورهای اهانت‎آمیز به پیامبر گرامی اسلامی (ص) جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، پس از تلاش‎های مسئولان حکومت افغانستان، حکومت هالند رقابت ساخت و نشر كاريكاتور پيامبر اسلام را لغو کرد.

روز چهارشنبه صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور در صحبت تیلیفونی با وزیر خارجه هالند گفت، نباید با احساسات و مقدسات مسلمانان بازی شود.

وزیر خارجه با «ستيف بلاك» وزير امور خارجه هالند در پيوند به راه اندازى رقابت براى ساخت، نشر و پخش تصاوير موهن نسبت به مقدسات اسلامی تيلیفونى صحبت نمود.

صلاح الدین ربانى، اهانت به باور ها و ارزش هاى مقدس بشرى را خلاف معيار هاى پذيرفته شده ى اخلاقى و آزادى بيان دانست و از وزير خارجه و دولت هالند خواست، هرچى در توان دارند براى توقف اين سناريو كه باعث برانگيخته شدن احساسات پاك حدود يك و نيم ميليارد مسلمان در سراسرِ جهان مى شود، انجام دهند.

وزیر خارجه هالند گفت، که دولت هالند با اين مسئله هيچ ميانه ى ندارد و تلاش خواهند کرد در چارچوب قوانین کشورشان بتوانند با این رویداد برخورد نمایند.

در همین حال، گرت ویلدرز قانونگذار اسلام ستیز هالندی در بیانیه‌ای گفت، «او هرگز شخصا کمپینش علیه اسلام را متوقف نمی‌کند اما ریسک علیه جان بی‎گناهان و همچنین خطر وقوع حملات علیه هالند از بابت برگزاری این رقابت بیش از حد بالا است.»

این در حالی است، که در پاکستان هزاران نفر به دنبال باخبر شدن از وجود چنین برنامه‌ای در هالند علیه آن تظاهرات کردند و این تظاهرات در پاکستان تحت سازمان دهی یک حزب اسلام گرا به نام تحریک لبیک صورت گرفت.

این حزب همچنین از پاکستان و دیگر کشورهای مسلمان خواسته تمامی روابط‎شان با کشور هالند را قطع کنند.

پیش از این، پولیس هالند یک مرد 26 ساله را به اتهام تهدید به حمله علیه گرت ویلدرز در واکنش به این برنامه دستگیر کرد.

قابل یادآوری است که در سال 2005 نیز یک روزنامه دانمارکی کاریکاتورهای موهن علیه پیامبر اسلام (ص) منتشر کرد که موجی از اعتراضات را در سراسر اسلام و چندین تلاش برای ترور سردبیر و کاریکاتوریست این نشریه را به همراه داشت.

907 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019