یکشنبه 28 میزان، 1398

گسترش بی سابقه بیماری «کانگو» در روزهای عید

در سه روز عید 14 مورد بیماری کانگو در شهر کابل به ثبت رسیده است که این رقم نمایان‎گر گسترش مرض کانگو نسبت به سال‎های گذشته است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، مسئولان در بیمارستان انتانی کابل می‎گویند در روزهای عید بیماری کانگو در شهر کابل افزایش یافته است و در سه روز عید 14 مورد افراد مبتلا به این مرض به مراکز صحی در شهر کابل مراجعه کرده‎اند.

داکتر مراد مموزی سر طبیب شفاخانه انتانی در کابل روز جمعه (2 سنبله) گفت نسبت به سال‌های گذشته رقم مبتلایان بیماری کانگو در کشور بیشتر شده‌است.

او افزود: «ام‎سال این بیماری رو به گسترش است، تنها در سه روز عید ۱۴ مورد را ثبت کردیم، البته این گزارش نهایی نیست ممکن رقم آن بلند برود زیرا در برخی شفاخانه‌های دیگر نیز مبتلایان این بیماری منتقل شده اما ما برای تداوی این بیماری امکانات کافی داریم.»

این در حالیست که پیش از این وزارت صحت عامه در استانه فرا رسیدن عید قربان از شیوع بیماری تب کانگو در این کشور ابراز نگرانی کرده‌است.

در آخرین گزارش این وزارت که چند روز پیش از عید قربان منتشر شد بود آمده است که در سال ۲۰۱۸ در ده ولایت افغانستان ۲۴۹ تن به بیماری کانگو مبتلأ شده که در نتیجه ۳۴ تن آن‌ها جان باخته اند.

بر اساس امار این وزارت در سال گذشته میلادی ۲۴۵ مورد مثبت تب کانگو در کشور ثبت شده بود که از میان ۵۰ تن آن‌ها جان باخته بودند.

بیماری کانگو از راه‌های مختلف هنگام ذبح حیوانات یا پس از آن در جریان تماس انسان‌ها به خون مکروبی حیوانات به انسان سرایت می‌کند.

از سوی هم داکتر عتیق الله مشفق در باره این بیماری چنین می‌گوید: «به این بیماری اکثراً مالداران، قصابان و ویترنران متبلا می‌شود که روزانه با حیوانات سرو کار دارند، اما گاه گاهی این بیماری از طریق خون نیز به انسان سرایت می کند که باید برای جلوگیری آن توجه شود.»

وی افزود که تب شدید، درد سر و عضلات، سرخی چشم، ترس از روشنایی، شکم دردی، دلبدی و اسهالات از علایم کانگو در وجود انسان هاست که به گفته وی در صورت مشاهده این علایم باید بیمار هر چه زودتر به مرکز صحی منتقل شود.

2,389 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019