سه شنبه 28 جوزا، 1398

وضع تحریم های اقتصادی آمریکا بر ایران و تاثیرات منفی آن بالای اقتصاد افغانستان

هم زمان با اعلام تحریم های تازه واشنگتن برتهران، دونالد ترامپ در تویترش نوشت «هر کس با ایران معامله کند با آمریکا معامله نخواهد کرد!»؛ اکنون مسئولان در وزارت خارجه کشور با ابراز نگرامی می‎گویند که وضع تحریم‎ها بر ایران توسط آمریکا بالای اقتصاد افغانستان تأثیر منفی دارد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، وزارت خارجه، با نگرانی از این پیام رییس جمهور آمریکا، می‎گوید که این تحریم‎ها زندگی پناهجویان افغان درایران، کاروبار هند ایران و افغانستان در بندر چابهار، و نیز روند داد و ستد بازرگانی ایران و افغانستان را به چالش خواهد کشید.

وزارت خارجه کشور از واشنگتن می‎خواهد که در وضع تحریم‎ها بر ایران، داد وستد بازرگانی و سیاسی کابل و تهران را شامل نسازد.

مقام‎ها در وزارت خارجه هشدار میدهند که در صورت استثنا قرار نگرفتن روابط کابل و تهران دراین تحریم‎ها، بسیاری از زیرساخت‎های افغانستان با خطر نابودی روبرو خواهند شد.

فرامرز تمنا، رییس مرکز مطالعات راهبردی وزارت خارجه می گوید: «خواسته حکومت افغانستان همواره این بوده که در قضیه افغانستان یک استثنا باشد، آن بخش از روابط افغانستان و ایران درعرصه تجارت که به توسعه زیرساخت ها و انکشاف اقتصادی افغانستان کمک می‎کند، از تحریم‎ها مستثنی قرار داده شود.»

بر بنیاد آمارها، افغانستان چهارمین کشور بزرگ برای صادرات ایران است. بر اساس تازه ترین  گزارش‌ها ارزش تجارت ایران با افغانستان به جز نفت در چهار ماه نخست سال مالی این کشور به بیش از یک میلیارد دالر رسیده ‌است.

آمارهای اتاق تجارت سازمان همکاری‎های اقتصادی هم نشان دهنده صادرات ایران به افغانستان بیشتر از دو میلیارد دالر است.

آذرخش حافظی، رئیس اتاق تجارت و صنایع سازمان همکاری‎های اقتصادی می‎گوید که هم اکنون به دلیل وضع تحریم‎های آمریکا بر تهران، بازرگانان افغانستان و ایران نمی‎توانند معاملات کلان بانکی انجام دهند.

آقای حافظی در مورد اظهار داشت: «ما نیازمند تسهیلات بانکی استیم، در حال حاضر حواله‎های بانکی به مقصد ایران را تمویل کرده نمی‎توانیم، چون این پول میرود به مرکز سوفت بین المللی و آنجا بلاک میشه و پول به طرف مقابل نمی‎رسد.»

بندر چابهار که به روزنه تازه ای از همکاری‎های اقتصادی میان ایران، افغانستان و هند مبدل شده است و زمینه دست یافتن افغانستان به بنادر آبی جهانی را فراهم می‎سازد، هم زیر بخشی از تحریم‎ها قرار خواهد گرفت.

1,795 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019