جمعه 28 سرطان، 1398

نهادهای ناظر بر انتخابات: نامزدان نباید قربانی پرونده های سیاسی شوند

نهادهای ناظر بر انتخابات می‌‎گویند حذف نام زورمندان و غاصبان زمین از فهرست انتخابات باید مطابق اسناد صورت گرفته و آنها نباید قربانی پرونده‎های سیاسی شوند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، یکی از نگرانی‎های جدی در مورد فهرست ابتدایی نامزدان، حضور زورمندان و قانون شکنان در این فهرست بوده است.

نهاد های ناظر انتخاباتی می گویند: «حذف نام زورمندان از فهرست نهایی به اساس اسناد و شواهد باشد.»

نعیم ایوب‎زاده، رییس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان می گوید: «امیدوار هستیم که اقدامات کمیسیون بر اساس اسناد و شواهد معتبر باشد. ترس ما این است که این قضیه به موضوعات سیاسی بر نگردد که حکومت در صدد این باشد تا حریفان خویش را نگذارد که به پارلمان یا فهرست راه پیدا کنند.»

یوسف رشید، رییس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان تاکید می ورزد که اجرآت کمیسیون انتخابات باید بی‎طرفانه و در چارچوب قانون باشد و نامزدان به قانون احترام بگذارند.

حبیب الله شینواری، مدیر برنامه‎های دیده‎بان انتخابات افغانستان می افزاید که بدون در نظرداشت مسائل سیاسی باید افراد شایسته شامل فهرست شوند نه افراد قاچاقبر، اختطاف چی، غاصب زمین.

در عین حال، حفیظ الله هاشمی یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات تصریح کرد: «افراد زورمند به اساس قانون از فهرست حذف می شوند.»

آقای هاشمی در مورد می افزاید: «وقتی‎که یک فرد خائن است اما محکمه برایش برائت داده، محکمه‎وی را از حق مدنی اش محروم نکرده است شما چی کرده می‎توانید، قانون اسناد می‎خواهد، وقتی اسناد نباشد اما ما دیدیم که در روز روشن توسط زورمندان افراد کشته شده است ولی محاکم برایشان برائت داده است پس کمیسیون ناچار است.»

این در حالی است که افزون بر موضوع شامل شدن افراد زورمند در فهرست ابتدایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان، استفاده چندین نامزد از شناسنامه‎های تکراری نگرانی دیگر مردم است.

850 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019