دوشنبه 12 جوزا، 1399

فرماندهان نظامی: واگذاری مناطق تحت کنترول نیروهای امنیتی به جنگجویان طالب خیانت آشکار است

فرماندهان نظامی، در پاسخ به پالیسی جدید آمریکا می­گویند که نیرهای افغان مناطق کم جمعیت و دور افتاده را به جنگجویان طالب واگذار نخواهد کرد و این کار یک خیانت به مردم محلی است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، به نقل از نیویورک تایمز، در پالیسی جدید دولت آمریکا، دونالد ترامپ از نیروهای افغان خواسته است تا از مناطق کم جمعیت افغانستان عقب نشینی کنند.

به گفته مقامات آمریکایی هدف چنین اقدامی، از یک سو جلوگیری از حملات علیه قوای نظامی افغانستان در مناطق آسیب پذیر است و از سوی دیگر، این پالیسی موجب خواهد شد تا فعالیت نیروهای افغان برای تامین امنیت شهرهای بزرگ متمرکز شود.

این مقامات معتقدند که این پالیسی موجب خواهد شد تا جنگجویان طالب و سایر گروه­ها مناطقی را که از قبل در تصرف خود دارند، تحت کنترول خود حفظ کنند و حکومت افغانستان امنیت مراکز شهرهای عمده مانند کابل، قندهار، قندوز و جلال آباد را تامین کند.

نیوریاک تایمز به نقل از یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده نوشته است که شماری از فرماندهان نظامی افغان در برابر چنین پالیسی آمریکا ایستادگی کرده اند و از مناطق دور افتاده عقب نشینی نکرده اند، زیرا آنان به این باوراند که در صورت عقب نشینی، مردم محل فکر خواهند کرد که در برابر آنان «خیانت» صورت گرفته است.

حمدالله محب، سفیر افغانستان در شهر واشنگتن به نیویارک تایمز گفته است که بر اساس پالیسی قرار نیست که نیروهای افغان مناطق دور افتاده را ترک کنند و آنرا به جنگجویانان واگذار کنند.

سفیر افغانستان در واشنگتن اما تاکید کرده است که حکومت افغانستان در وهلۀ نخست در نظر دارد تا امنیت شهرها را تامین کند و سپس به تامین امنیت مناطق دور افتاده تمرکز کند.

بر اساس گزارش اداره سر مفتش ایالات متحده برای بازسازی افغانستان(سیگار)، در حال حاضر حکومت افغانستان از جمع ۴۰۷ ولسوالی، کنترول ۲۲۹ ولسوالی (۵۶.۳ درصد قلمرو) را در دست دارد، در حالیکه جنگجویان بر ۵۹ ولسوالی (۱۴.۵ درصد قلمرو) تسلط داشته و دو طرف، حکومت و جنگجویان، برای مسلط شدن بر ۱۱۹ ولسوالی دیگر (۲۹.۲ درصد قلمرو) درگیر اند.

2,101 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020