سه شنبه 28 جوزا، 1398

ناکامی افغانستان در حمایت از تجارت های کوچک

اداره بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا می­گوید، افغانستان دومین کشور بد در زمینه حفاظت از تجارت­های کوچک شناخته شده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، اداره بازرس ویژه ایالات متحده آمریکا برای افغانستان «سیگار» در تازه­ترین گزارش خود وضعیت تجارت­های کوچک در افغانستان را وخیم دانسته اعلام کرده است که این کشور دومین کشور بد در حمایت از تجارت­های کوچک شناخته شده است.

در همین حال، خانجان الکوزی، معاون اتاق­های تجارت، ناامنی، فساد اداری و نبود زیربنا را چالش­های جدی موجود فرا روی تجارت­های کوچک می­داند.

وی با تأیید گزارش سیگار می­گوید: «دولت میکانیزم مشخصی برای حفاظت از تجارت ندارد.»

گزارش تازه سیگار هم چنان بلند بردن هزینه آغاز تجارت از سوی حکومت را سبب افت سرمایه گذرای خوانده و خاطر نشان ساخته که هم اکنون کار آفرینان و بازرگانان برای دریافت جواز بازرگانی ناچار اند هزینه سه سال را پرداخت کنند که این امر سبب شده هزینه جواز به سه برابر افزایش یابد.

مسافر قوقندی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت تصریح کرد: «ما در شش ماه گذشته قیمت جواز را از سی هزار افغانی به ۱۰۰ افغانی کاهش دادیم. از این لحاظ ما جایگاه خود را نسبت به دو سال پیش بهتر می بینیم.»

اما بازرگانان در کنار نبود امنیت و نبود پشتیبانی دولت از بخش خصوصی، مالیات گزاف را چالش دیگری فرا راه سرمایه گذاری میدانند.

سپوژمی پسرلی، یکی از بازرگانان اظهار نمود: «باوجودیکه امنیت نداریم، چالش های دیگر نیز است. بلند بردن مالیات و نبود حمایت دولت از سرمایه گذاری بخشی از آن است.»

1,585 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019