پنج شنبه 21 قوس، 1398

رئیس جمهور غنی هیأتی را به دفتر مرکزی فیسبوک در آمریکا فرستاده است تا این شبکه را در افغانستان فیلتر کند

شهزاد گل آریوبی وزیر مخابرات و همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور به دفتر مرکزی فیسبوک در آمریکا رفته‎اند تا مسئولان این شرکت را قناعت بدهند که فیسبوک را در افغانستان فیلتر کند.
به گزارش خبرگزاری مرکزی، سایر زلاند، سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری معلوماتی به رسانه‎ها گفته است، هدف از سفر هیأت افغانستان به دفتر مرکزی فیسبوک، گفت‌وگو روی فضای فیسبوک با درنظرداشت «فرهنگ و قوانین افغانستان» و مصئونیت بیشتر کاربران زن بوده است.
آقای زلاند می‌افزاید، مقام‌های افغانستان از اداره فیسبوک خواسته‌اند تا کنترل صفحات فیسبوک را در اختیار آن‌ها گذاشته و دسترسی به «فیسبوک کچ‌سرور» را برای دولت آزاد سازد.«facbook cache servers» سیستم کدبندی‌یی است که در آن داده‌های کاربران ثبت نمی‌شود و بنابراین نمی‌توان از این داده‌ها سوءاستفاده کرد.
به گفتۀ سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری معلوماتی، دولت با عقد تفاهمنامه با شرکت فیسبوک برای کنترل موارد ضددینی، غیرفرهنگی و منافی ارزش‌های ملی به مدیریت مستقیم فضای فیسبوک نیازمند است.
اما شماری از کارشناسان فناوری معلوماتی می‌گویند، هر نوع کنترل و واگذاری فیسبوک به دولت افغانستان سبب محدودسازی فضای فیسبوک شده و بر کاربران فشار وارد می‌کند.
فعالان رسانه‎یی نیز این تلاش‎های رئیس جمهور غنی را در مغایرت با قانون اساسی و اصل آزادی بیان دانسته و خواهان توقف آن است.

3,281 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019