شنبه 26 اسد، 1398

رئیس جمهور غنی هیأتی را به دفتر مرکزی فیسبوک در آمریکا فرستاده است تا این شبکه را در افغانستان فیلتر کند

شهزاد گل آریوبی وزیر مخابرات و همایون قیومی مشاور ارشد رئیس جمهور به دفتر مرکزی فیسبوک در آمریکا رفته‎اند تا مسئولان این شرکت را قناعت بدهند که فیسبوک را در افغانستان فیلتر کند.
به گزارش خبرگزاری مرکزی، سایر زلاند، سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری معلوماتی به رسانه‎ها گفته است، هدف از سفر هیأت افغانستان به دفتر مرکزی فیسبوک، گفت‌وگو روی فضای فیسبوک با درنظرداشت «فرهنگ و قوانین افغانستان» و مصئونیت بیشتر کاربران زن بوده است.
آقای زلاند می‌افزاید، مقام‌های افغانستان از اداره فیسبوک خواسته‌اند تا کنترل صفحات فیسبوک را در اختیار آن‌ها گذاشته و دسترسی به «فیسبوک کچ‌سرور» را برای دولت آزاد سازد.«facbook cache servers» سیستم کدبندی‌یی است که در آن داده‌های کاربران ثبت نمی‌شود و بنابراین نمی‌توان از این داده‌ها سوءاستفاده کرد.
به گفتۀ سخنگوی وزارت مخابرات و فناوری معلوماتی، دولت با عقد تفاهمنامه با شرکت فیسبوک برای کنترل موارد ضددینی، غیرفرهنگی و منافی ارزش‌های ملی به مدیریت مستقیم فضای فیسبوک نیازمند است.
اما شماری از کارشناسان فناوری معلوماتی می‌گویند، هر نوع کنترل و واگذاری فیسبوک به دولت افغانستان سبب محدودسازی فضای فیسبوک شده و بر کاربران فشار وارد می‌کند.
فعالان رسانه‎یی نیز این تلاش‎های رئیس جمهور غنی را در مغایرت با قانون اساسی و اصل آزادی بیان دانسته و خواهان توقف آن است.

2,768 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019