چهارشنبه 29 جوزا، 1398

پیش شرط جنرال دوستم برای بازگشت به کشور

جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری کشور برای بازگشت به کابل پیش‎شرط تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، منابع خبری گزارش داده‎اند، معاون اول ریاست جمهوری کشور گفته است که تا نظام الدین قیصاری آزاد نشود به کشور بر نمی‎گردد.

منابع افزوده‎اند، دوستم همچنین حکومت وحدت ملی را تهدید کرده که در صورت عدم آزادی قیصاری تظاهرات در شمال افغانستان همچنان ادامه خواهد یافت.

نظام الدین قیصاری نماینده جنرال دوستم در امور خیزش‎های مردمی ولایت فاریاب چندی پیش برای مشارکت در یک جلسه با مقامات امنیتی فاریاب حضور یافته بود که توسط نیروهای دولتی دستگیر شد؛ مقامات امنیتی دلیل این دستگیری را درگیری نیروهای تحت فرماندهی وی با نیروهای دولتی اعلام کردند اما به تازگی برخی بزرگان قومی ولسوالی «قیصار» درگیری محافظان قیصاری با نیروهای دولتی را تکذیب کردند.

سید قدرت‌الله، به نقل از یکی از افرادی که زخمی شده است اما به دلایل امنیتی نمی‌خواهد نامش فاش شود به «بی.بی.سی» گفت: «پس از گذشت دومین دروازه امنیتی از ما خواستند تا سلاح‌هایمان را به زمین بگذاریم و پس از عبور خودروی قیصاری از آخرین دروازه امنیتی نیز نیروهای ویژه ارتش آنها را محاصره کردند؛ پس از آن نیز دست‌های محافظان قیصاری را بستند و چند گلوله به پای محافظان شلیک کردند که یکی از آن‌ها بر اثر خونریزی کشته می‌شود».

در اعتراض به دستگیری نماینده دوستم از چند روز گذشته تاکنون تظاهرات درولایات، فاریاب، بلخ و تخار، جوزجان و سرپل ادامه دارد و معترضان در شعارهایی خواستار آزادی قیصاری و بازگشت دوستم شدند.

چند روز پس از ادامه اعتراض‌ها نیز «سرور دانش» معاون دوم داکتر محمد اشرف غنی برای دیدار با جنرال دوستم به ترکیه سفر کرد که برخی مقامات امنیتی از احتمال بازگشت برخی تفام‌هایی در این نشست خبر دادند.

با این حال، «بشیر احمد ته‌ینج» سخنگوی حزب جنبش ملی افغانستان به «ماندگار» گفته است، تا زمانی که ارگ ریاست جمهوری افغانستان خواسته‌های این حزب را نپذیرد زمان بازگشت دوستم نیز مشخص نخواهد شد.

5,115 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019