یکشنبه 1 ثور، 1398

ادامه تظاهرات های گسترده در عراق/ارتش کویت به حالت آماده باش درآمد

پس از تظاهرات‎های گسترده طی چند روز گذشته در شهرهای جنوب عراق، دولت کویت اعلام کرده است که نیروهای خود را در نقاط مرزی با عراق به حالت آماده باش درآورده است.

به گزارش خبرگزاری به نقل از «اسکای نیوز» دایره اعتراضات عراقی‌ها به دلیل وضع بد معیشتی گسترش یافته و به شهرهای مختلفی رسیده است در حالی که مقامات حالت آماده باش امنیتی را بالا برده و تهدید کرده‌اند در برابر کسانی که در پس این اعتراضات هستند، اقدامات بازدارنده لحاظ خواهند کرد.

دیروز شنبه (23 سرطان) بار دیگر شهر بصره در گذرگاه صفوان واقع در مرزهای مشترک با کویت شاهد تظاهرات بود. تظاهرکنندگان خواهان بهبود خدمت رسانی و ایجاد فرصت‌های شغلی شدند.

در شهر بابل نیز تظاهرکنندگان به دفاتر دو حزب «الدعوة» و «الفضیله» در شهر القاسم حمله کردند. تظاهرکنندگان همچنین خیابان‌های اصلی شهر الحله مرکز استان بابل را بستند.

این در حالی است که منابع در سازمان اطلاعات نظامی و وزارت دفاع عراق اعلام کردند، نیروهای امنیتی برای برخورد با تظاهرات‌ها در ولایات‌های جنوبی به حالت آماده باش درآمده‌اند.

شورای امنیت ملی عراق نیز در جلسه‌ای فوق العاده در ساعات پایانی شب گذشته به ریاست حیدر العبادی عاملان خشونت‌های اخیر را توطئه‌چینان خواند.

شورای مذکور پیامدهای اعتراض‌ها در برخی ولایت‎ها را که همراه با تخریب‌هایی بود، بررسی کرد.

شورای امنیت ملی عراق تاکید کرد، مقامات عراق تدابیر بازدارنده را در حق این افراد در نظر می‌گیرند و آنها را تحت پیگرد قانونی قرار می‌دهند.

از سوی دیگر، خطوط اینترنت تقریبا در بغداد و استان‌های جنوبی عراق طی ساعات گذشته قطع شده بود که دوباره وصل شد.

در همین حال روزنامه «الانباء» کویت به نقل از یک منبع امنیتی کویتی نوشت که اوضاع امنیتی در مرزهای دو کشور با ثبات همراه است با این حال برای افزایش میزان امنیت، وزارت داخله کشور کویت دستور داده ۴۰۰ نیروی امنیتی به مرزهای مشترک دو کشور اعزام شوند.

این منبع تاکید کرد: «نهادهای امنیتی این کشور در بخش‌های دریایی و زمینی تحولات عراق را با هماهنگی مسؤولان عراقی دنبال می‌کنند.»

با این حال گارد ملی کویت هم در حالت آماده باش قرار دارد.

همچنین به دلیل نامناسب بودن اوضاع امنیتی فرودگاه نجف سازمان هواپیمایی کویت اعلام کرد که پروازهای خود به مقصد نجف را از روز شنبه تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق در آورده‌ است.

 

844 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019