دوشنبه 6 جولای، 2020

نخست وزیر سابق پاکستان و دخترش بازداشت شدند

نواز شریف نخست‎وزر پاکستان و دخترش مریم هنگام ورود به پاکستان در میدان هوایی شهر لاهور بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، نواز شریف، نخست وزیر سابق پاکستان و دخترش مریم که در دادگاهی غیابی به زندان محکوم شده‌اند، شامگاه جمعه (22 سرطان) هنگام ورود به پاکستان در میدان هوایی لاهور بازداشت شدند؛ همزمان پولیس اعلام کرده است که شمار قربانیان دو انفجار در شهرهای «کویته» و «بنو» به دست‌کم ۸۹ کشته رسیده است.

خبرگزاری آلمان به نقل از یک مقام پاکستانی گزارش کرده است، شامگاه جمعه پس از آن‎که هواپیمای حامل نواز شریف و دخترش در شهر لاهور به زمین نشست، مأموران «سازمان ضد اختلاس» آن دو را بازداشت کردند.

هفته گذشته دادگاه حسابرسی ملی پاکستان در حکمی غیابی نواز شریف را به جرم «فساد» در پرونده خرید خانه‌های مجلل در لندن به ۱۰ سال زندان محکوم، و مریم نواز را به هفت سال حبس و همچنین عدم صلاحیت برای شرکت در انتخابات محکوم کرد.

آقای شریف که از ماه‌ها پیش در بریتانیا به سر برده است، در روزهای اخیر و در آستانه انتخابات سراسری پاکستان اعلام کرد که به کشورش بازمی‌گردد.

انتشار خبر مربوط به تصمیم نواز شریف که رهبری حزب «مسلم لیگ، شاخه نواز» را بر عهده دارد، به تنش‌های انتخاباتی در پاکستان افزود.

به گزارش رویترز، روز جمعه شهر لاهور فضایی به شدت امنیتی داشت و هزاران مأمور پولیس در خیابان‌ها مستقر شدند.

مقام‌های دولتی برگزاری هر گونه تجمع اعتراضی در لاهور را ممنوع اعلام کرده‌اند؛ با این حال هواداران نواز شریف گفته بودند که به سوی فرودگاه راهپیمایی خواهند کرد.

ورود آقای شریف به پاکستان و بازداشت او و دخترش در روزی صورت گرفت که بمب‌گذاری‌های مرتبط به انتخابات دست‌کم ۸۹ کشته در این کشور برجای گذاشت و به نوشته خبرگزای‌ها، یکی از خونین‌ترین روزهای پاکستان در یک سال گذشته را رقم زد.

به گفته مقام‌های پولیس، یکی از دو حمله روز جمعه در گردهمایی انتخاباتی یکی از نامزدها در نزدیکی کویته روی داد و در جریان آن، یک بمب‌گذار انتحاری دست‌کم ۸۵ تن را کشت. بیش از ۱۲۰ نفر نیز در این انفجاز زخمی شدند.

در این گردهمایی انتخاباتی هواداران سراج رئیسانی، نامزد حزب «عوام بلوچستان»، حضور داشتند و به گفته مقام‌های محلی، این نامزد نیز در بین کشته‌شدگان است.

گروه داعش با درج نوشته‌ای در وبسایتش، موسوم به «اعماق»، مسئولیت این حمله انتحاری را برعهده گرفت.

ساعاتی پیش از این انفجار، در شهر «بَنو» واقع در شمال پاکستان نیز کاروان تبلیغاتی یک نامزد دیگر به نام اکرم خان دورانی هدف بمب‌گذاری قرار گرفت که ۴ کشته و دست‌کم ۳۲ مجروح برجای گذاشت اما آقای دورانی از این انفجار جان سالم به در برد.

انتخابات سراسری پاکستان قرار است ۲۵ جنوری، در این کشور برگزار شود و نظرسنجی‌های فعلی نشان از پیشتازی اکرم خان دورانی و عمران خان دارد. هر یک از این دو در صورت پیروزی به نخست وزیری پاکستان خواهند رسید.

اکرم خان دورانی، وزیر سابق مسکن و کار پاکستان، شخصیتی اسلام‌گرا ست و از حزب «متحده مجلس عمل» که ائتلافی از گروه‌های تندرو مذهبی ست نامزد انتخابات شده است.

عمران خان، بازیکن سابق تیم ملی کریکت و همچنین نماینده پیشین پارلمان پاکستان، چهره‌ای شناخته‌شده است و با حزب «تحریک انصاف» در انتخابات شرکت کرده است.

آقای خان وقوع انفجار در مسیر کاروان آقای دورانی را محکوم کرد و در پیامی توئیتری نوشت: «با وجود دسیسه‌ها برای خرابکاری در انتخابات دو هفته دیگر، «مردم پاکستان اجازه نخواهند داد که هیچ طرح و نقشه‌ای به موفقیت این انتخابات لطمه بزند.»

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت انفجار روز جمعه در شهر بنو را بر عهده نگرفته است. سه روز پیش از این، انفجاری انتحاری در همایش انتخاباتی یک نامزد سکولار در پیشاور، در شمال غربی پاکستان روی داد که ۲۰ کشته بر جای گذاشت و طالبان پاکستان مسئولیت آن را برعهده گرفت.

خبرگزاری مرکزی - © 2020