جمعه 28 سرطان، 1398

چه باعث شد رئیس جمهور غنی در بروکسل مورد اهانت قرار گیرد؟

روز گذشته سران کشورهای عضو ناتو در مقر این سازمان در شهر بروکسل پایتخت بلژیک دورهم جمع‎شدند تا در مورد سرنوشت طولانی‎ترین مأموریت نظامی‎ خارجی‎شان در جهان تصمیم‎ بگیرند. از افغانستان در این نشست داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه‎ی کشور اشتراک کرده بودند. اختلافات سیاسی بین رئیس جمهور و رئیس اجرائیه باعث شد که آن‎ها حاضر نشوند در ترکیب یک هیأت مشترک رهسپار مقر ناتو شوند و بدین‎ترتیب اشرف غنی و داکتر عبدالله هرکدام به‎گونه‎ی جداگانه با هیأتی همراه خود به بروکسل رفتند.

رسانه‎های بلژیکی گزارش دادند که از رئیس جمهور کشور در میدان هوایی بروکسل هیچ‎گونه پذیرایی رسمی نشد؛ هیچ‎مقام حکومت بلژیک و هیچ‎فردی –حتی پائین‎رتبه- از جمله اعضای پیمان ناتو به استقبال رئیس جمهور کشور نیامد؛ زیرپای او فرش سرخ پهن نشد و حتی موترهای خاص را که برای رسانیدن مهمانان این نشست از فرودگاه به محل اقامت‎شان تدارک دیده بودند برای انتقال رئیس جمهور غنی به میدان هوایی بروکسل فرستاده نشد.

چرا ما به جایی رسیده‎ایم که رئیس جمهورما این‎گونه آشکارا مورد تحقیرقرار می‎گیرد؟ آیا تحقیرشدن او در بیرون از افغانستان به معنی تحقیرشدن تمام مردم افغانستان نیست؟ دقیقا که چنین است! برخورد اهانت‎آمیزی که با رئیس جمهور در بروکسل شد از یک‎سو توهین به کل شهروندان کشور است و ازسوی دیگر پیام واضح و مشخصی را به مردم افغانستان دارد؛ و آن این‎که اگر اختلافات خود را کنار نگذاریم حتی رئیس جمهور ما هم در بیرون از کشور مورد احترام قرار نمی‎گیرد.

بنظر می‎رسد حالا وقت آن رسیده است، رئیس جمهور داکتر محمد اشرف غنی به این امر بیندیشد که دامن‎زدن به اختلافات قومی و استبداد سیاسی پیشه‎کردن  چه هزینه‎ی سنگینی برای مردم و مخصوصا دیپلمات‎ها و مقامات رسمی کشور در بیرون از افغانستان به همراه دارد.

باور نگارنده این است که یکه‎تازی‎ها و انحصارگری‎های رئیس جمهور غنی و حلقه‎ی نزدیک به او این‎گونه حیثیت مردم افغانستان را در مناسبات بین المللی آسیب رسانیده و از افغانستان چهره‎ای ترسیم کرده است که جهانیان اکنون برای عالی‎رتبه‎ترین مقامات سیاسی ما تشریفات دیپلماتیک را رعایت نمی‎کنند.

این توهین آشکار به مردم افغانستان است و بنظر می‎رسد بهتر است رئیس جمهور غنی پس از برگشت به کابل به‎منظور حل اختلافات سیاسی و تنش‎های به میان آمده‎ی اخیر، در رفتار سیاسی خود و میکانیزم مواجهه با سایر اقوام تجدید نظر کند تا مردم بیشتر از این بخاطر سیاست‎های انحرافی او تحقیر نشوند.

نویسنده: یوسف نیکزاد

3,223 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019