جمعه 2 حمل، 1398

چه باعث شد رئیس جمهور غنی در بروکسل مورد اهانت قرار گیرد؟

روز گذشته سران کشورهای عضو ناتو در مقر این سازمان در شهر بروکسل پایتخت بلژیک دورهم جمع‎شدند تا در مورد سرنوشت طولانی‎ترین مأموریت نظامی‎ خارجی‎شان در جهان تصمیم‎ بگیرند. از افغانستان در این نشست داکتر محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور و داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه‎ی کشور اشتراک کرده بودند. اختلافات سیاسی بین رئیس جمهور و رئیس اجرائیه باعث شد که آن‎ها حاضر نشوند در ترکیب یک هیأت مشترک رهسپار مقر ناتو شوند و بدین‎ترتیب اشرف غنی و داکتر عبدالله هرکدام به‎گونه‎ی جداگانه با هیأتی همراه خود به بروکسل رفتند.

رسانه‎های بلژیکی گزارش دادند که از رئیس جمهور کشور در میدان هوایی بروکسل هیچ‎گونه پذیرایی رسمی نشد؛ هیچ‎مقام حکومت بلژیک و هیچ‎فردی –حتی پائین‎رتبه- از جمله اعضای پیمان ناتو به استقبال رئیس جمهور کشور نیامد؛ زیرپای او فرش سرخ پهن نشد و حتی موترهای خاص را که برای رسانیدن مهمانان این نشست از فرودگاه به محل اقامت‎شان تدارک دیده بودند برای انتقال رئیس جمهور غنی به میدان هوایی بروکسل فرستاده نشد.

چرا ما به جایی رسیده‎ایم که رئیس جمهورما این‎گونه آشکارا مورد تحقیرقرار می‎گیرد؟ آیا تحقیرشدن او در بیرون از افغانستان به معنی تحقیرشدن تمام مردم افغانستان نیست؟ دقیقا که چنین است! برخورد اهانت‎آمیزی که با رئیس جمهور در بروکسل شد از یک‎سو توهین به کل شهروندان کشور است و ازسوی دیگر پیام واضح و مشخصی را به مردم افغانستان دارد؛ و آن این‎که اگر اختلافات خود را کنار نگذاریم حتی رئیس جمهور ما هم در بیرون از کشور مورد احترام قرار نمی‎گیرد.

بنظر می‎رسد حالا وقت آن رسیده است، رئیس جمهور داکتر محمد اشرف غنی به این امر بیندیشد که دامن‎زدن به اختلافات قومی و استبداد سیاسی پیشه‎کردن  چه هزینه‎ی سنگینی برای مردم و مخصوصا دیپلمات‎ها و مقامات رسمی کشور در بیرون از افغانستان به همراه دارد.

باور نگارنده این است که یکه‎تازی‎ها و انحصارگری‎های رئیس جمهور غنی و حلقه‎ی نزدیک به او این‎گونه حیثیت مردم افغانستان را در مناسبات بین المللی آسیب رسانیده و از افغانستان چهره‎ای ترسیم کرده است که جهانیان اکنون برای عالی‎رتبه‎ترین مقامات سیاسی ما تشریفات دیپلماتیک را رعایت نمی‎کنند.

این توهین آشکار به مردم افغانستان است و بنظر می‎رسد بهتر است رئیس جمهور غنی پس از برگشت به کابل به‎منظور حل اختلافات سیاسی و تنش‎های به میان آمده‎ی اخیر، در رفتار سیاسی خود و میکانیزم مواجهه با سایر اقوام تجدید نظر کند تا مردم بیشتر از این بخاطر سیاست‎های انحرافی او تحقیر نشوند.

نویسنده: یوسف نیکزاد

3,049 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019