دوشنبه 21 دلو، 1398

چرا عکس های رئیس جمهور از دروازه های شهرها در ولایات شمال کشور پائین شده و به آتش کشیده شد؟

نویسنده: یوسف نیکزاد

امروز هفت‎امین روز مظاهرات گسترده‎ی مردم در ولایات شمال کشور بود. هواداران جنرال دوستم در اکثر ولایات شمالی دست به تظاهرات گسترده‎زده و ضمن ابراز انزجار و تنفر از عملکردهای تبعیض‎آمیز رئیس جمهور، بر دوخواسته مشخص تأکید دارند: اشرف غنی توانایی مدیریت کشور را ندارد، شایسته زعامت ملی نیست و باید استعفا بدهد، و جنرال دوستم باید به کشور برگردد.

آنچه در این میان قابل تأمل است پایئین‎شدن عکس‎های محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور از دروازه‎های ورودی شهرها توسط اعتراض کننده‎گان است. معترضان خشم‎گین -بلااستثنا- در تمام شهرها در اقدامات نمادین عکس‎های رئیس جمهور غنی را از دروازه‎های ورودی شهر به پائین کرده آنرا به آتش کشیدند. بدترین حالت این مهم امروز در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ مشاهده شد. ویدئویی‎که در رسانه‎های اجتماعی منتشر شده نشان می‎دهد که تظاهر کننده‎گان پس از به زیر کشیدن عکس رئیس جمهور غنی از در وزاره ورودی شهر، با چوب‎ها به آن یورش برده و آنرا پاره پاره کردند.

در افغانستان سه نماد عمده وجود دارد، هرجایی‎که این نمادها مورد تکریم قرار گیرد و قابل مشاهده باشد، این مهم را می‎رساند که در آن مناطق مردم به حکومت مرکزی احترام می‎گذارند، از اوامر و قوانین وضع‎شده توسط آن پیروی می‎کنند و در جهت حفظ و استحکام آن می‎کوشند. این سه نماد عبارت اند از «سرود ملی»، «بیرق ملی» و «تصاویر رئیس جمهور منتخب». همه‎پذیر بودن سرود ملی نمایان‎گر ارزش‎های مشترک فرهنگی و وحدت اجتماعی است که وجود آن راه ملت‎سازی به مفهوم سیاسی آنرا در کشور کثیرالقومی چون افغانستان هموار می‎کند . بر افراشته بودن بیرق ملی نیز نمایان‎گر وحدت نظامی و احترام همگانی به ارتش کشور است. و نصب‎شدن عکس‎های رئیس‎جمهور منتخب بر دروازه‎های ورودی شهرها، مراکز رسمی، دوایر دولتی و محلات عامه هم نمایان‎گر حاکمیت سیاسی یک نظام منتخب است.

قراین و شواهد نشان می‎دهند که عملکردهای سیاسی رئیس جمهور محمد اشرف غنی در حدود چهار سال گذشته حاکمیت و فراگیر بودن این سه نماد مقدس کشور را با بحران جدی مواجهه کرده و بیشتر از هر زمان دیگری بین مردم و این نمادها فاصله به وجود آورده است. سرود جدید ملی در آخرین لویه‎جرگه هنگامی‎که برخلاف میل اکثریت مردم افغانستان به زبان پشتو تصویب شد، قداست خود را از دست داد و از ارزش نمادین آن به‎شدت کاسته شد. سیاست‎های اکثریت‎سازی- اقلیت‎سازی رئیس جمهور غنی، یکی دیگر از نمادهای پذیرفته شده در میان مردم افغانستان که همانا عکس رئیس جمهور منتخب بود را نیز در انزار عامه به شدت منفور کرد. این تنفر به جایی رسیده است که حالا مردم به خیابان می‎آیند و این نماد مقدس را از محلات عامه جمع‎آوری کرده و از دروازه‎های شهرها پائین کرده به آتش می‎کشند. دومین نماد مقدس که بیرق ملی کشور است و برافراشته بودن آن به معنی‎ای اقتدار نیروهای نظامی کشور است نیز این روزها به‎شدت تنزیل جایگاه یافته است. وقتی رئیس جمهور به حافظان این نماد مقدس –ارتش- دستور می‎دهد که بر مردم شلیک کنند و با روی‎کردهای خصمانه، مردم بی‎گناه را در مقر قول اردوی 209 شاهین به رگبار می‎بندند دیگر امیدی برای پاسداری از این نماد مقدس هم باقی نمی‎ماند.

حالا چرا ما به این‎جا رسیده ایم؟ چرا باید نمادهای مقدس ملی که در واقع عناصر همبستگی ساکنان یک سرزمین سیاسی‎اند یکی پس از دیگری قداست و عظمت خود را از دست می‎دهند؟! اکثر مردم افغانستان به این باوراند که رئیس جمهور محمد اشرف غنی باید به این چراها پاسخ بدهد، زیرا سیاست‎های قوم محورانه و عملکردهای تبعیض‎آمیز او در حدود چهار سال گذشته عامل فروپاشی نمادهای مشترک مردم افغانستان و نقطه فصل اقوام و اقلیت‎های قومی در افغانستان شده است. و امروز عکس‎های او از دوایر دولتی، محلات عامه و دروازه‎های شهرها در شمال کشور نیز بخاطر همین سیاست‎های تبعیض‎آمیزی بر داشته شده و به آتش کشیده می‎شود.

23,093 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020