پنج شنبه 2 حوت، 1397

آمریکا سلاح جدید خود را در افغانستان آزمایش می کند

روزنامه آمریکایی «ستار اند سترایپس» از آزمایش نوع جدید از سلاح‎های ساخت آمریکا در افغانستان خبرداده است.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، روزنامه دولتی ویسا به نقل از روزنامه آمریکایی «ستار اند سترایپس» نوشته است که آمریکا در تلاش آزمایش نوع جدید از اسلحه‎های ساخت آن‏‎کشور در افغانستان است.

قرار گزارش منابع، این اسلحه‌‎ها خاصیت بی‎هوش کننده‎گی دارند و پس از اثابت به هدف فرد مورد نظر را نکشته بکله با پخش یک‎نوع گاز سمی بی‎هوش می‎کند.

روزنامه ویسا نوشته است که در مرمی‌های این سلاح از مواد کیمیاوی استفاده شده است که به عقیده کارشناسان صحی، سبب بروز مرض سرطان و دیگر امراض خطرناک شده می‌تواند.

ویسا با اشاره به پیمان امنیتی آمریکا با حکومت افغانستان نوشته است: «متاسفانه پیمان امنیتی با آمریکا برای مردم افغانستان نه تنها دروازه‌های جدید جنگ‌ها و مرگ را گشود، بلکه عملاْ کشور را به میدان آزمایشی ماشین جنگی یک ابرقدرت تبدیل کرد.»

در گزارش آمده است: «سال گذشته پس از استفاده از مادر بمب‌ها در ولسوالی اچین، مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا در یک مصاحبه گفت که ما با استفاده از این بمب پیغام خود را به کوریای شمالی نیز رساندیم. همزمان با این گزارش‌هایی هم در مورد اینکه ولسوالی اچین با کوریای شمالی مطابقت طبیعی و جغرافیایی دارد، منتشر شده بودند.»

بلند رفتن سطح امراض سرطانی در افغانستان نسبت به سال‌های گذشته نشان‌دهنده این است که وضعیت محیط زیست در افغانستان با خطر جدی مواجه است. با در نظرداشت این‎که فرماندهان آمریکایی با افتخار اعلام می‌کنند که در یک سال بیشتر از چهار هزار بمب در افغانستان پرتاب شده است، و این‎که در ساختار بمب‌های مذکور مواد کیمیاوی ممنوعه براساس قوانین بین‌المللی نیز شامل است، هویدا است که افغانستان به یک قبرستان تبدیل خواهد شد.

325 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019