جمعه 30 حمل، 1398

وزارت خارجه: افغانستان باید از رعایت تحریم های وضع شده ازسوی آمریکا بر ایران استثنا قرار گیرد

وزارت خارجه کشور از آمریکا می‎خواهد که افغانستان از رعایت تحریم‎های آن‎کشور علیه ایران استثنا قرار گرفته و از بندر چابهار استفاده کند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، پس از خارج شدن آمریکا از برجام تحریم‎های اقتصادی آمریکا بر ایران از سر گرفته شد. آنچه که بندر آبی چابهار نیز از آن آسیب پذیر خواهد شد. وزارت خارجه کشور این بندر را برای بهبود وضعیت اقتصادی  کشور حیاتی خوانده و از آمریکا خواستار استثنا قرار دادن افغانستان در استفاه از این بندر است.

صبغت الله احمدی، سخنگوی وزارت خارجه گفت: «همانگونه که در گذشته افغانستان را اسثنا قرار داده بودند اکنون هم  خواست ما این است که آمریکا در استفاده از بندر چابهار استثنا قرار دهد.»

در کنار این وزارت خارجه از گفت‎وگو با طرف‎ها خبر داده و می‎گوید افغانستان از آنان نیز خواستار استثنا قرار دادن کشور در بکارگیری از این بندر است.

خانجان الکوزی، معاون اتاق تجارت بیان داشت: «باید تفاهم‎نامه‎های با هند و ایران امضا شود تا بتواند از این بندر استفاده بیشتر شود.»

باورها  هم بر این است که اکنون افغانستان در صورت مدیریت درست می‎تواند از این بندر آن استفاده موثر کند.

سید مسعود، آگاه اقتصادی اظهار داشت: «من فکر می‎کنم که تحریم‎ها را شامل افغانستان نمی‎سازند چون این بندر برای افغانستان اهمیت خاص دارد و رشد اقتصادی افغانستان هم از خواست های امریکا است.»

در همین حال، حسیب موحد یکی یگر ازآگاهان امور اقتصادی می‎گوید: «در این جا نیاز است که افغانستان با سیاست‎های درست خودش مدیریت کند و هم چنان تفاهم نامه‎ها را با هندو ایران بسته کنند.»

چابهار در مقایسه با بندرکراچی 700 کیلومتر و در مقایسه با بندر عباس 900  کیلو متر نزدیک‏‎‎تر به مرکز کشور است. با استفاده از این بندر هزینه انتقال هر کانتینر اموال از 500 تا 1000 دالر کاهش می یابد.

از این نگاه چابهار ارزان ترین و نزدیک ترین مسیر برای وصل شدن کشور به آب‌های جهانی و راه‎های ترانزیتی به شمار می رود.

6,410 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019