یکشنبه 28 دلو، 1397

کاروان صلح خواهان هلمند: اگر جنگجویان طالب به صلح خواهی ما تمکین نکنند ثابت می شود که آنها به دستور کشورهای بیگانه در افغانستان می جنگند

کاروان صلح‎خواهان هلمند که به‎ تازه‎گی پس از چندین روز پیاده روی از هلمند به کابل رسیده‎اند به جنگ‎جویان طالب سه روز مهلت داده‎اند که جنگ را متوقف کرده و اعلام صلح کنند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، اقبال خیبر، رهبر کاروان صلح هلمند گفت که اگر جنگ‎جویان طالب در این فرصت سه روزه تمایل‌شان را به صلح نشان ندهند، ثابت می‌شود که این گروه «به دستور کشورهای بیگانه در افغانستان می‌جنگد».

آقای خیبر از شهروندان کشور خواست که با این کاروان هم‎صدا شوند تا گروه‌های درگیر جنگ در کشور را مجبور به پذیرفتن صلح کنند.

این در حالی است که روز سه‎شنبه هفته جاری رییس جمهور غنی به دیدار این کاروان رفت و آنان را صدای مردم افغانستان و خواست‎شان را خواست تمام مردم افغانستان خواند.

اعضأ این کاروان از رییس جمهور خواسته بودند که آتش بس یک طرفه با جنگ‎جویان طالب را تمدید کند.

به گفته‌ی رهبر این کاروان در صورت دریافت پاسخ منفی از سوی جنگ‎جویان، به سفارتخانه‌‌هایی خواهند رفت که به باور او کشورهای‎شان از جنگ‎جویان پشتیبانی می‎کنند.

پس از آن‎که جنگ‎جویان طالب در پی اعلام آتش بس حکومت وحدت ملی، سه روز عید را آتش بس اعلام کردند، حکومت افغانستان آتش‎بس یک طرفه را ده روز دیگر تمدید کرد، اما جنگ‎جویان با پخش اعلامیه‌ای با پایان عید، آتش بس‎شان در برابر حکومت افغانستان را پایان دادند و در برخی ولایت‎ها حمله‎های‎شان را بر پاسگاه های‎نظامیان کشورآغاز کردند.

هر چند رییس جمهور غنی و شورای عالی صلح بارها از این گروه خواهان تمدید آتش‎بس شدند، اما این گروه به هیچ یک از این خواست ها پاسخ مثبت نداد.

1,347 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2019