دوشنبه 12 جوزا، 1399

نظامیان استرالیایی برای کشتن بزرگان قومی در ارزگان بین هم مسابقه می گذاشتند

گروه دیدبان حقوق بشر گفته است که نیروهای ویژه استرالیایی در ولایت ارزگان، برای کشتن غیر نظامیان بی‎گناه و بزرگان قومی که برای خرید به دکان‌ها می‎رفتند، با همدیگر مسابقه می‌دادند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی، این سازمان حقوق بشری بین‌المللی از دولت استرالیا خواسته تا به پرونده‎های مربوط به جنایت‎های جنگی نیروهای نظامی این کشور در افغانستان، رسیدگی و عدالت را تأمین کند.

پتریشیا گروسمن، پژوهشگر گروه دیده‌بان حقوق بشر در مورد افغانستان با انتشار مقاله‌ای نوشت که بسیاری از نیروهای ویژه استرالیا حین حضور در افغانستان طوری عمل کرده اند که گویا آنان از پی‎گرد عدلی مصون اند.

در این مقاله آمده است که سربازان تازه وارد استرالیایی برای نشان دادن توان‎مندی‎شان، در «یک مسابقۀ ظالمانه که کوشش می کردند از همدیگر سبقت جویند، افراد ملکی را کشته اند.»

بربنیاد این ادعا، افراد کشته شده، دشمن نه؛ بلکه بزرگان ضعیف و بی‎سلاح قومی بوده اند که برای گرفتن آرد به دکان ها می رفتند و هم افرادی از سوی نیروهای ویژه استرالیایی نشانه گرفته اند که «متهم» محسوب می‎شدند.

نیروهای ویژه استرالیایی متهم به جنایت، در استرالیا تحت تحقیق قرار دارند.

به نقل از صدای آمریکا، در یک گزارش خبری فیرفکس آمده است که این گونه جنایات بین سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۳ به گونۀ مکرر توسط نظامیان استرالیایی در افغانستان انجام شده است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر در مورد این رویدادها نوشته است که سربازان استرالیایی، یک مرد بزرگ‎سال غیر مسلح را هدف گلوله قرار داده و یک سرباز دیگر یک مردی را که دستانش با دستبند بسته بود، از صخره پایین انداخته و به گلوله بسته است.

بر اساس این مقاله، افرادی که در باره این قضایا معلومات دارند می‎گویند که آن رویدادها یک رقابت پرهیجان بود و سربازان از محاکمه شدن هراس نداشتند.

در این مقاله آمده است که به آن‌دسته سربازانی که نام‎های خود را برای شهادت دهی ثبت کرده اند، هشدار داده شده که با «عواقب ناگوار» مواجه خواهند شد.

دیده‌بان حقوق بشر از حکومت استرالیا می خواهد تا در این رابطه اقدامات بهتری انجام دهد و حفاظت و مصونیت شاهدان را یقینی سازد. در مورد جنایات جنگی تحقیق شود و با افراد مسؤول برخورد قانونی صورت بگیرد.

1,806 بازدید

به اشتراک بگذارید

خبرگزاری مرکزی - © 2020